Kako spriječiti i liječiti parodontozu?
(Marinko, Varaždin)
Gingivitis, kao početnu fazu parodontoze, idealno bi bilo prepoznati i liječiti jer je to period kada se najviše može utjecati. Uklanjanjem naslaga i ostataka hrane sa zuba, dobrom oralnom higijenom i redovitim kontrolama, parodontoza se može spriječiti, ako je u početnoj fazi i zaustaviti.
Ultrazvučnim aparatom uklanjaju se čvrste naslage i taj bi se postupak trebao ponavljati svaka tri do šest mjeseci. U slučaju da je bolest u poodmakloj fazi, kad se dijagnosticiraju parodontalni džepovi, terapija je kompliciranija i traje dulje. Kod plićih džepova dovoljna je kiretaža i ispiranje radi uklanjanja subgingivalnih naslaga, bakterija i mikroorganizama.
Intervencija se obavlja u lokalnoj anesteziji. Ako je parodontoza već u terminalnom stadiju kada postoje duboki inficirani džepovi i gubitak velike količine kosti, jedino rješenje je parodontološko kirurška terapija. Posljednja faza su redoviti kontrolni pregledi na mjesečnoj razini, a kasnije svaka dva do tri mjeseca. To je i motivacija pacijentu za održavanje dobre oralne higijene i uklanjanje eventualnih recidiva.
>>Koje su prednosti modernih dentalnih implantata?
>>Liječnica bez pregleda zubi tvrdi da nemamo pravo na aparatić?!