Svako ometanje sna utječe na zdravlje, pa stoga ne čudi da jedan sat manje sna može izazvati i srčani udar! Studija provedena u bolnici William Beamont u Michiganu zabilježila je na dan proljetnog pomicanja sata čak 71 posto više srčanih udara nego samo tjedan dana ranije, dok se u narednom tjednu broj srčanih povećao za 17 posto!
A zašto?
Američki časopis za kardiologiju pokušao je odgovoriti pitanje zašto se uslijed proljetnog pomicanja sata događaju takve drastične promjene u organizmu. Bilo kakvo ometanje bioritma i sna, kao i manjak sati sna podižu nivo hormona kortizola, te krvni tlak što ima utjecaja na srce.
Kako utječe na mozak?
U drugoj studiji dokazano je da učenici u tjednu poslije promjene lošije rješavaju ispite. Internetske tražilice, pak, bilježe povećanu potragu za zabavnim sadržajima, pa čak i tijekom radnog vremena.
Usporite na cestama
Treba upamtiti da je tijelu potrebno i tjedan dana da se oporavi od tjelesnog i mentalnog šoka zbog promjene vremena, pa valja biti na oprezu i usporiti dnevni ritam što je više moguće. Između ostalog, možda biste mogli usporiti i svoj automobil, jer isto tako prijašnja studija je pokazala da se pomicanje sata povezuje i s većim brojem prometnih nesreća nekoliko dana od promjene.
Promjena nije ista u jesen i u proljeće
Zanimljivo je napomenuti da jesenska promjena vremena, koja posebno godi spavalicama, ipak nema takve drastične učinke na zdravlje, osim manjih problema sa snom i nesanice. Možda zato što se "na poklon" dobiva jedan sat više - koji obično mnogi - prespavaju!