Pilula koja već godinama dijeli mišljenja i stavove struke i korisnika, poznatija kao pilula za “jutro poslije”, odlukom Europske komisije od 7. siječnja postala je dostupna kao hitni kontraceptiv koji se može nabaviti u ljekarnama, i to bez liječničkog recepta. Uz još pet zemalja članica Unije u Hrvatskoj je dostupnost te pilule bila regulirana izričitim propisivanjem liječnika specijalista.
U Poljskoj, zemlji koja je imala sličnu regulativu, odluka je dočekana na nož, a Mađari su našli način da zaobiđu europske direktive. Hoće li se pilula koja se do sada masovno nabavljala u inozemstvu uskoro naći i u našim ljekarnama dostupna svim punoljetnim ženama, ali i kako kontrolirati njihovu prodaju, magistri u ljekarnama još ne znaju jer nisu stigle nikakve upute za novi režim izdavanja, odnosno po novome – prodaju takvih lijekova.
Europska komisija odlučila se za pilulu “EllaOne” francuskog proizvođača koja nije pilula koja izaziva pobačaj, već, objašnjavaju liječnici, pilula koja sprečava začeće.
Strogo kontrolirane doze
Riječ je o hitnom kontraceptivu, a doza od 30 miligrama ulipristal acetata, koliko se nalazi u jednoj tableti, ne može izazvati prekid trudnoće, već u svom petodnevnom djelovanju, u slučaju da ovulacija nastupi, sprečava susret zrele jajne stanice sa spermijima koji su u vratu maternice zaostali nakon nezaštićenog spolnog odnosa te ondje mogu preživjeti i do pet dana.
– Ovakve su pilule do sada bile koncipirane kao visokodozirani hormonski pripravci koji “natjera” uterus na krvarenje i izbacivanje endometrija, pa ako je i došlo do začeća, embrio nema prikladan “krevetac” i propada – objašnjava profesor Dražen Postružnik, spec. gin. endokrinologije i konzultant.
Upletanje u finu hormonalnu ravnotežu nije trajno rješenje problema kontracepcije
Prof. DRAŽEN POSTRUŽNIK spec. gin. endokrinologije
spec. ginekologije i endokrinologije
– U Francuskoj se mogu u apotekama kupiti pilule bez recepta, no ni to nije preporučljiv model. Mlade žene i ne slute kako je opasno nekontrolirano upletanje u hormonski lanac fiziološkog ciklusa. Nipošto si ne bi smjele dopustiti uzimanje takve pilule svaki mjesec. Artificijelni abortus najgora je i najrizičnija opcija, koja sa sobom nosi niz nuspojava i potencijalnih trajnih šteta. Neplodnost i infekcija su samo neke od njih na poduljoj ljestvici uz mehanička oštećenja maternice i okolnih organa, krvarenje, oštećenja žila, endometrija... – upozorava profesor Postružnik.
– Posljednih 20 godina znatno je napredovala kontracepcija, pa tako i ona postkoitalna te se rezultati spriječenih neželjenih trudnoća mjere u visokim postocima. Osnovni savjet koji sam ponovio bezbroj puta, i ponovit ću ga ponovno mladim damama, jest da u torbi imaju kvalitetnu i prilagođenu kontracepciju, kondom te recept za SOS pilulu kako bi izbjegle i trudnoću, ali i spolno prenosive bolesti – objašnjava naš vrhunski stručnjak za ginekologiju i reproduktivno zdravlje prof. dr. Velimir Šimunić.
Ne ignorirajte problem!
Naglašava da je vrijeme u kojem pilulu “za poslije” valja uzeti važan faktor te da bi ono trebalo biti što kraće, odnosno najbolje unutar 24 sata od nezaštićenog spolnog odnosa. Svako odgađanje umanjuje učinkovitost i do 10 posto po danu.
Kontracepcija je puno važnija, no s pozicije struke pozdravljam dostupnost pilule
Prof. Velimir Šimunić
spec. ginekologije i porodništva
– Najgore je rješenje – dodaje profesor Šimunić – ignorirati potencijalni problem, što je čest slučaj kod mladih žena. One neželjene trudnoće rješavaju abortusom, što je najgore rješenje. Upravo zbog toga, s pozicije struke pozdravljam primjenu takvog preparata koliko god minorno to kod nas bilo – kaže profesor Šimunić.Upozorava da se čak 70 posto ciljanih pobačaja izvedenih kod nas odnosi na mlade djevojke i adolescentice.
– To treba pod svaku cijenu izbjeći, a dosadašnji način propisivanja postkoitalne kontracepcije nipošto nije išao naruku toj populaciji. Zašto? Zato što se većina ovakvih izvanrednih situacija događala upravo vikendima kada su ginekolozi nedostupni.