ZDRAVLJE

Pola stoljeća božanstvenih mirisa i okusa

Čaj
28.01.2019.
u 12:00

S Ivanom Prstec, tehnologom iz Francka, razgovarali smo o čajevima koji nas već 50 godina zimi griju, a ljeti osvježavaju

Franckovi čajevi već nas 50 godina griju zimi i osvježavaju ljeti. Od samih poče­taka u Francku se oslanjaju na inovacije i prate trendove u svijetu, te su tako primjerice 1968. prvi u Hrvatskoj uveli voćne čajeve u filter vrećicama, a prije nekoliko godina pot­puno je rekonstruiran pogon za proizvodnju čajeva koji je danas jedan od najmodernijih u regiji. O razvoju čaja i inovacijama te novoj liniji funkcionalnih Franckovih čajeva s do­datkom vitamina i minerala razgovarali smo s Ivanom Prstec, tehnologom razvoja koja u Francku već 12 godina radi na kategoriji čaja.

Kako u Francku razvijate čajeve?

Prije svega važno je pojasniti kako se termin "čaj" u Hrvatskoj koristi za suho bilje i voće te njihove mješavine, ali i za sam pripremljeni napitak, a jednako tako i za napitak od listi­ća čajevca, odnosno biljke Camellia sinensis, koji zovemo "pravim" čajevima. Između ovih varijanti postoje razlike - čaj je napitak dobiven iz listića čajevca, a sve ostale varijan­te napitka su infuzi, tj. napitci pripremljeni prelijevanjem sušenog bilja i/ili voća kipućom vodom. Razvoj i ideje za nove čajeve kreće iz više različitih smjerova: praćenja noviteta na svjetskoj razini, znanstvene literature i novih saznanja o bilju, načinima i oblicima njihove upotrebe, istraživanja tržišta, global­nih trendova, praćenja potrošačkih navika, senzorskih analiza, kao i vizije o novim na­činima prezentiranja i konzumiranja krajnjeg napitka. Kada se definira željeni smjer, razvoj kreće u potragu za sirovinama koje bi bile najbolja kombinacija za željeni okus čaja.

U nekim slučajevima taj je proces lakši s obzi­rom na postojeću paletu proizvoda i iskustvo, no prije izrade recepture nekada je potrebno dodatno istraživanje zbog novih sastojaka i načina pripreme. Nabavka željenih sirovina danas je u Francku dobro uhodan proces jer već dugi niz godina surađujemo s renomi­ranim dobavljačima s kojima stalno razmje­njujemo ideje, znanje i iskustvo. I onda kreće najljepši i najkreativniji dio moga posla, a to je izrada receptura za okus čaja. Ponekad je smanjenje jednog sastojka za samo 1% do­voljno da napitak poprimi potpuno drugačiji profil i na površinu izbaci neki drugi sastojak koji će dominirati u okusu. Važno je uzeti u obzir i zahtjeve proizvodnje, jer ako razvije­mo proizvod koji neće biti moguće kvalitetno zapakirati i plasirati na tržište, nije se mnogo napravilo. I upravo iz toga razloga Franck je prije dvije godine uložio u osuvremenjivanje i povećanje proizvodnih kapaciteta čajeva čime se postigla veća fleksibilnost i učinkovi­tost u svakome smislu.

Što je ključno za okus čaja?

U odgovoru na ovo pitanje najbolje je dati primjer biljke čajevac. Ovisno o načinu pre­rade samih listića čajevca, dobivamo različite čajeve, različitih okusa - žuti, zeleni, crveni i crni čaj. Jednako tako, klima, tlo, nadmorska visina, vlaga, metoda berbe i sl. utječu na or- ganoleptiku čaja. Nasadi čaja, odnosno čajni vrtovi prostiru se na različitim geografskim širinama, nadmorskim visinama koje sežu čak do 2400 metara visine te različitim kli­matskim uvjetima. Svako područje, pa čak i svaka pojedinačna plantaža daje različiti urod čajnih listića na koje utječe i sorta čajevca koja se uzgaja, ali i vremenske prilike koje iz godi­ne u godinu mogu varirati. Gotovo ista pra­vila vrijede i za biljke i voće koje se koristi za monoherbalne čajeve ili čajne mješavine.

Na tržište uskoro dolaze novi Franckovi čajevi s dodacima vitamina i minerala. Na novim, redizajniranim kutijama nalaze se i informacije o svojstvima čaja te preporuke za njihovu pripremu

Koliko je kvaliteta i temperatura vode ključna u pripremi čaja? Trebamo li se pridržavati preporuka o vremenu nama­
kanja čaja u vodi?

Iako se čini kao nebitan čimbenik, voda može imati veliki utjecaj na miris, izgled i okus napitka. Napravite test s deminerali- ziranom i vodom iz slavine i promatrajte kako se krajnji napitci međusobno razliku­ju. Ono što nam je svima dobro poznato jest tvrdoća vode koja predstavlja bitan faktor koji utječe na pripremljeni napitak. Važno je istaknuti i kako ustajala voda sa sobom nosi negativan utjecaj na organo- leptička svojstva napitka, te je preporuka da se za pripremu čaja i biljnih i / ili voćnih napitaka koristi svježe zakuhala voda. Temperatura vode od 100°C osigurava maksimalnu ekstrakciju kad su u pita­nju biljni i/ili voćni čajevi, dok je prepo­ručena temperatura vode za crne čajeve 90°C, a za zelene 70°C.

Koji su aktualni trendovi kad su čajevi u pitanju?

Aktualni trendovi u kategoriji čaja svakako su wellness i speciality tea, a potrošači traže jedinstveno iskustvo prilikom ispijanja čaja. Općenito je već dulje vrijeme evidentan trend sve veće informiranosti potrošača o tome što i na koji način konzumirati. Upravo stoga, veliku pozornost posvećujemo i ambalaži koju smo stavili u svrhu edukacije i informiranja potrošača. Tako smo Franckove čajeve ove sezone predstavili u redizajniranom pakiranjukoje vizualnim elementima vjerno do­čaravaju svu raznolikost i bogatstvo po­nude i kvalitete sirovina. Na novom redizajniranom izdanju potrošačima smo na kutijicama čaja osigurali i kompas s informacijama o svojstvima čaja, prepo­rukama za pripremu, kao i dodatnim zanimljivostima o čaju, primjerice da je za jedan kilogram suhog cvijeta kamili­ce potrebno čak šest kilograma svježeg cvijeta ove plemenite biljke.

Jedna od najvećih prednosti čaja u odnosu na većinu ostalih napitaka je u tome što ima izrazito malu kalorijsku vrijednost.
Prosječno svega 2 kcal/200 ml napitka za biljne i prave čajeva, te 5 kcal/200 ml za voćne čajeve. Dodaci za čaj i nisu nužni, no svaki potrošač će po želji odabrati limun, med i sl.

Koji čajevi sadrže tein? Koji je čaj najbolje odabrati za navečer?

Za razliku od gotovo svih ostalih biljaka, korijena ili voća koje se koristi za pripre­mu čajeva, pravi čajevi, odnosno čajevi dobiveni iz čajevca sadrže tein, alkaloid u čaju koji je svojom molekulskom struk­turom identičan kofeinu. Dakle, zeleni, crni, žuti i crveni čajevi sadrže tein, no ne i biljni i voćni čajevi poput kamilice, mente ili šumskog voća koje je kod nas posebno popularno. Jedna od rijetkih iznimki koji sadrže tein su sjemenke gu- arane i Yerba Mate. Količina teina odno­sno kofeina ovisi o vrsti čaja, starosti li­stića, duljini vremena oksidacije, veličini listića i količini koja se koristi prilikom pripreme napitka. Načelno, zeleni čaj sa­drži manje teina od crnog čaja. Naravno, postoje iznimke što ovisi o vrsti zelenog i crnog čaja. Stoga, odabirom nekog od biljnih ili voćnih čajeva prije spavanja, nikako ne možete pogriješiti. Upravo iz toga razloga, a kao pomoć potrošačima kod nedoumica vezanih uz kofein (tein), pakiranja naših čajeva sadrže i podatke o prisutnosti ili odsutnosti kofeina.

Koje čajeve vole potrošači u Hrvatskoj? Koji su najprodavaniji Franckovi čajevi i zašto?

Čaj pije gotovo 90% građana Hrvatske, najviše zbog pozitivnih učinaka na zdrav­lje, a najomiljeniji čajevi su šipak/hibiskus i kamilica koji i spadaju među naše najpro- davanije čajeve. Prema našem istraživanju, biljni čajevi su omiljeni izbor za 44% kon­zumenata, a dominira kamilica, od voćnih čajeva Hrvati najviše vole šumsko voće, a na začelju, ali uz stalni rast, nalaze se pravi čajevi. Četvrtinu građana riječ čaj najprije asocira na zdravlje, dok ga 12 posto pove­zuje s toplinom. Upravo iz ovoga razloga razvili smo novu liniju funkcionalnih čaje­va - Immune, Detox, Energise i Calm. Radi se o čajevima koji za svoje nazive nalaze potporu u odabranom bilju, ali i dodanim vitaminima i mineralima. Vitamin B3 i ma­gnezij za smanjenje umora i iscrpljenosti, vitamin B6 i mangan za normalan meta­bolizam stvaranja energije, biotin i selena za zaštitu stanica od oksidativnog stresa, te vitamin C i cink za normalnu funkciju imunološkog sustava. Inače, iza Francka stoji 50 godina iskustva u razvoju i proi­zvodnji čajeva. Imamo više od 30 različitih okusa biljnih, voćnih, zelenih i crnih čaje­va. Istaknula bih liniju biljnih čajeva koju zadnjih godina nadograđujemo s atrak­tivnim spojem okusa koji pruža dodanu vrijednost poput čaja Kamilica-đumbir s okusom meda, Šipak-kupina ili upravo lansirani okus Menta & limunova korica. Tu je i premium linija Franck Superiore Tea koji je nedavno obogaćen s novim čajem Topli zagrljaj s kurkumom i džumbirom i sada već obuhvaća 12 okusa koje smo razvili isključivo za ugostiteljstvo te se ser­viraju u posebnom posuđu. Linija sadrži i svjetske etablirane čajeve poput Earl Greya i Senche za najzahtjevnije poznavatelje i ljubitelje čaja.

Svi smo upoznati sa zdravstvenim do­brobitima čaja. Možete li izdvojiti čajeve koji donose najveće dobrobiti zdravlju?

Teško je izdvojiti čajeve koji su općenito najkorisniji za zdravlje i imunitet. Svi sadr­že hranjive i aktivne tvari koje pravilnim doziranjem i primjenom mogu blagona­klono djelovati na organizam. Za svako područje, regiju, zemlju, dio svijeta vezane su određene biljke koje su svojstvene za to područje pa se saznanja o blagotvornosti i upotrebi upravo tih biljaka prenose narod­nom medicinom. Za područje Hrvatske najviše se vežu kamilica, lipa, bazga, ko­priva i lavanda. No, kako ne bi sve bilo da se samo radi o narodnim i generacijskim predajama o ljekovitosti bilja, danas se s bi­ljem te njegovim pripravcima ozbiljno bavi i suvremena fitoterapija koja je dio znan­stvene medicine. Prema definiciji EU-a, fi­toterapija je liječenje, ublažavanje i sprječa­vanje bolesti primjenom ljekovitih biljaka, njihovih dijelova (cvjetovi, korijenje,....) ili sastojaka (eterična ulja) kao i pripravaka (tinkture i suhi ekstrakti).

Čaj se pije i u toplije doba godine i to za osvježivanje i hidrataciju. Kako ga pri­premati i posluživati kada je vani vruće?

Čaj definitivno nije isključivo zimski napi­tak. Pravi čajevi piju se diljem svijeta tije­kom cijele godine, a i kod nas dobivaju sve više na popularnosti, posebice u hladnoj verziji tijekom ljetnih mjeseci.

Ohlađeni voćni čajevi predstavljaju ba­lansiran, bogat i osvježavajući napitak s malo kalorija, a ako dodate koju krišku li­muna ili naranče dobit ćete i pravi koktel. Naravno, nemojmo zanemariti ni biljne čajeve, primjerice mentu koja ohlađena svojim prirodno prisutnim "cooling" efektom samo može dodatno pomoći u bijegu od vrućine. Interes potrošača za prirodnim hladnim čajevima već smo davno prepoznali pa su tako svi Franck čajevi pogodni i za ohlađenu pripremu. Naši profesionalni baristi razvijaju razli­čite recepture bezalkoholnih i alkoholnih koktela s hladnim čajevima koje potrošači mogu lako pripremiti kod kuće, a recep­ti se mogu naći na internetskoj stranici www.franck.eu. Spomenula bih još i sve popularniji Cold Brew odnosno metodu pripreme napitka dugom, hladnom ek­strakcijom koja se većinom spominje u kontekstu kave, ali je jednako atraktivna i u varijanti s čajem.

Sadržaj omogućio Franck

Čaj je omiljeni napitak za kojim većina ljudi poseže kad se trebaju zagrijati na niskim zimskim temperaturama, a i sami liječnici uvijek će vam preporučiti puno čaja i vita­mina C kada krenu simptomi prehlade. Ipak, više od svega, ispijanje čaja je ritual u kojem uživaju mnogi kad im je potre­ban mir i relaksacija, a uz njega se kvalitetno druže i sve gene­racije ljudi. I to ne samo u zimskim mjesecima, jer čaj, ohlađen i pripremljen na zanimljiv način - može biti i osvježenje za toplije dane u godini.

Lijep izgled kože
Glavni krivac za celulit je šećer jer navlači vodu i uzrokuje upalne procese u stanicama. Također, osobe koje vole uvijek dodati pokoje zrnce soli više, skloniji su celulitu i to zato što im tijelo zbog takve hrane zadržava vodu, a time i "preskače" uobičajan proces drenaže i čišćenja. Nekoliko šalica čaja od koprive dnevno učinit će čudo za izgled vaše kože.

I zimi je važan unos tekućine
Možete piti puno vode, a biti dehidrirani. Zato je najbolje ujutro zrno kamene soli otopiti pod jezikom i zaliti mlakom vodom - to djeluje na propusnost stanične membrane i osigurava da tekućina doista i dođe do stanica. Voda uvijek mora biti mlaka prema toploj, stoga su topli čajevi izvrsna baza za hidrataciju organizma. Unos tekućine neka bude prioritet i zimi.

 

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije