Ono što mnogi već znaju potvrdila je i nedavna studija sa sveučilišta u Glasgowu. Naime, zbog pomicanja sata unatrag mnogi će trpjeti promjene u kvaliteti sna i trebat će im dani i tjedni da se oporave od tog šoka. U noći sa 27. na 28. listopada mijenja se vrijeme pa će ljudi obično iskoristiti taj dodatni sat – spavajući. No već od sljedećeg dana ljudski je bioritam poremećen pa će se sve odraziti i na (ne)kvalitetu sna.
Prilagodba na nove uvjete može trajati i do nekoliko mjeseci, a sve to vrijeme trpi dubok san. Kada su upitani da ocijene kvalitetu sna prije mijenjanja vremena, prosječna je ocjena 3000 ispitanika bila –- 5,4. Sama noć i sljedeće jutro nakon promjene bili su savršeni za spavalice koji ne mrdaju iz kreveta pa se ta ocjena penjala i do 5,8. Međutim, u prvom tjednu nakon promjene nastaju problemi i ocjena kvalitete sna drastično se snižava – na 4,5.
– San se nakon listopada pogoršava, ne samo zbog novog bioritma nego zato što noći postaju dulje te se trudimo ranije ići na spavanje kako bismo se naspavali. To rezultira nesanicom i čestim buđenjima te okretanjima u krevetu – objasnio je voditelj studije Colin Espie, prenosi Daily Mail.