Suprotno uvriježenom mišljenju, pušenje ne pomaže da se oslobodite stresa. Te su "prednosti" nikotina samo mit, tvrde britanski znanstvenici s Oxforda i kraljevskog koledža u Londonu. Otkrili su da su bivši pušači manje zabrinuti i to pokušavajući utvrditi njihovu razinu tjeskobe prije i nakon što su prestali pušiti.
Jedan od pet ispitanika-pušača rekao je da mu one pomažu da se lakše nosi sa stresom. Od oko 500 ispitanika koji su sudjelovali u nacionalnom programu odvikavanja od pušenja, 68 ih je potpuno prestalo i nisu zapalili ni jednu cigaretu ni nakon šest mjeseci od prestanka. I oni su bili manje zabrinuti nego prije. No, oni koji su se pokušavali odreći ove napasti i u tome nisu uspjeli bili su pod većim stresom.
– Vjerovanje da se pušenjem oslobađamo od stresa pogrešno je. Zapravo, sasvim je obrnuto. Pušenje vjerojatno uzrokuje anksioznost i pušači zaslužuju to znati i razumjeti kako njihova iskustva mogu biti pogrešna.
Istraživači smatraju da je pogrešno vjerovanje nastalo iz svakodnevne navike. Pušači trpe bez cigarete, a do opuštanja dolazi kad cigaretu zapale. No dok pušenje može smanjiti stres povezan s unosom nikotina, vjerojatno nema ništa sa smanjenjem pritiska i stresa u svakodnevnom životu, piše Daily Mail.
Zna se i zašto je razina stresa porasla onima koji nisu uspjeli prestati pušiti, a vjerojatno je riječ o njihovu neuspjehu. Od tada puno više razmišljaju o tome koliko je cigareta štetna za zdravlje i počinju se brinuti za svoje zdravlje sve više i više. Povećanje razine stresa posebno je visoko kod onih s depresijom i drugim psihičkim problemima, a liječnici moraju toga biti svjesni.