PROMO

Pustolovina u zagrljaju planina i rijeka

drniš
Foto: Denis Peroš
1/10
PR
Autor
PR članak
17.09.2015.
u 08:30

Destinacija: Skradin-Drniš-Knin

U podnožju jugozapadnih obronaka najviše hrvatske planine, Dinare, izvire rijeka Krka. Od njenog jedinstvenog izvora u koji se s visine obrušava slap Krčić do ušća koje počinje dubokim estuarijem nizvodno od Skradina smjestio se kraj dramatične ljepote dalmatinskog krša, planina Dinare, Svilaje i Promine i vijugavih kanjona Krke i Čikole.

Beskrajna ljepota umjetnika i prirode

Najbolji pogled na kninsku visoravan i Dinaru iznad nje je s Kninske tvrđave. Zidine koje su stoljećima čuvale hrvatske kraljeve savršeno su uklopljene i stopljene s grebenom brežuljka Spas na kome su sazdane. Tek kada se kroči unutar bedema shvati se koliko je velik bio Zvonimirov grad. S visine pogledom pratimo i tok rijeke Krke koja vijuga kroz grad Knin sve dok ne nestane iza klisure obrasle zelenom šumom. Iz ponosnog kraljevskog grada spuštamo se na jug prema Drnišu.

Grad koji se hvali znamenitim pršutom obilježen je likom i djelom jednog od najpoznatijih hrvatskih umjetnika, Ivana Meštrovića. Šećemo gradom otkrivajući na svakom koraku djela slavnog kipara. Penjemo se i do ostataka Drniške gradine, sagrađene u srednjem vijeku iznad dubokog i neprohodnog kanjona Čikole. Slijedeći uzvodno njen tok dolazimo do Otavica te se uspinjemo na brdašce na kome se bjelasa kameno zdanje Meštrovićevog mauzoleja. Veliki kipar svoje je nadahnuće zasigurno crpio iz neizmjerne ljepote prirode njegova rodnog kraja. Na ogromnom području Nacionalnog parka Krka, divimo se raskošnoj raznolikosti ljepote koju je voda stvorila u kamenom kršu.

Najpoznatiji slapovi Krke su zasigurno Roški slap i Skradinski buk koje posjećuju tisuće zadivljenih turista, no svojom ljepotom za njima ni malo ne zaostaje Manojlovački slap. S ukupnom visinom niza sedrenih barijera od gotovo 60m to je najviši slap na Krki. Iako relativno skriven i manje poznat, ovaj slap nije promakao posjeti austrijskog cara Franje Josipa i njegovoj supruzi kraljici Elizabeti, o čemu svjedoči spomen ploča na uređenom vidikovcu. Nedaleko odavde su i arheološki ostaci starog rimskog logora Burnuma.

Izlet počet u podnožju Dinare završavamo u Skradinu, gradiću na ušću Krke. Odatle se može uzvodno krenuti do Skradinskog buka u Nacionalnom parku ili pak kajakom ili jedrilicama broditi dugim estuarijem prema Šibeniku. Mi smo svoju pustolovinu ipak odlučili završiti izvrsnom večerom u ugodnom ambijentu autentične skradinske konobe u kojoj se susreću okusi mora i rijeke, kontinenta i mediterana.

PET STVARI KOJE NE SMIJETE PROPUSTITI

  1. Posjet Nacionalnom parku Krka, do čijih se skrivenih ljepota i vidikovaca može doći s raznih ulaza stazama uređenim za šetnju ili vožnju biciklom
  2. Putovanje u prošlost usponom na Kninsku tvrđavu, najveću povijesnu utvrdu u Hrvatskoj
  3. Šetnju Drnišom – Meštrovićevim gradom i posjet njegovom obiteljskom mauzoleju, crkvi Presvetog Otkupitelja u selu Ružić pokraj Otavica.
  4. Posjet Skradinu i plovidba Krkom do jedinstvenog Skradinskog buka ili veslanje kajakom do Prukljanskog jezera.
  5. Gastro-doživljaj u izvornom ambijentu: od slavnog drniškog pršuta, preko kninske pastrve, skradinske jegulje i specijaliteta ispod peke, do vrhunskih vina od autohtonih sorti loze.

JESTE LI ZNALI?

  • Da se u Drnišu nalazi najzapadniji minaret iz turskih vremena? Dugogodišnji boravak Turaka na drniškom području uvelike je utjecao na razvoj samog grada i njegovog stanovništva. Stoga ne čudi podatak da je Drniš svojedobno imao 5 džamija i sahat kulu. Ti objekti su uglavnom porušeni dolaskom Mlečana. Ipak, do dana današnjeg u našem Drnišu i dalje stoji najzapadniji minaret još iz vremena turskih osvajanja.
  • Da je arheološki lokalitet na Bribirskoj glavici nazvan hrvatskom Trojom, jer se na tom mjestu može sagledati nastanak, rast, procvat i propast naselja koje je postojalo punih šest tisuća godina – od prapovijesti do kasnog srednjeg vijeka.
  • Da su duž kanjona rijeke Krke i Čikole hrvatski velikaši sagradili niz srednjovjekovnih utvrda, kako bi štitili svoje posjede i prijelaze preko rijeka. Najveća i najljepša od njih je utvrda Kljućica na ušću Čikole u Krku, a tu su još i drniška Gradina, Kamičak, Bogočin grad, Nečven i Trošenj. Utvrde su bile u funkciji sve do 19. stoljeća, a danas su atraktivni spomenici bogate prošlosti ovoga kraja.

Piše: Daniel Lacko, HTZ

Želite prijaviti greške?