Manje od dva posto stanovništva ima prirodno riđu kosu, odnosno oko 140 milijuna ljudi. Najviše ih je u Škotskoj, čak 13 posto, a slijedi Irska s 10 posto.
Oduvijek su riđokosi izazivali zanimanje, a znanstvenici su otkrili i po čemu se još razlikuju.
Za riđi pigment "zaslužan" je mutiran gen MCR1 kojeg "moraju nositi" oba roditelja da bi se prenio na dijete, smatraju znanstvenici, a najčešće ga imaju ljudi s područja zapadnoeuropskih zemalja.
Osim riđe boje kose i nerijetko pjegica na koži, osobe s mutiranim genom osjetljiviji su na bol i nižu temperaturu. Istraživanja su pokazala da riđokose osobe trebaju veće količine anestezije prilikom operacija jer jače reagiraju na bol zbog svoje osjetljivosti.
Studija koju je provedena u Njemačkoj, pokazala je da su riđokose seksualno aktivnije od ostalih žena. Slične rezultate pokazala je i studija provedena u Engleskoj koja je otkrila da riđokose imaju seksualne odnose najmanje tri puta tjedno, dok se plavuše i brinete upuštaju u seksualne odnose u prosjeku dva puta tjedno.
Loša vijest je da riđokosi imaju veći rizik od razvijanja raka kože zbog tanje kože i osjetljivosti na ultraljubičasto zračenje i to čak dva i pol puta više u odnosu na ostale ljude, objavio je The International Journal of Cancer 2010. godine.
Pogledajte i video Simptomi raka testisa koje muškarci ne bi trebali ignorirati
tko zna je li to točno?