Da, visoki i istrzani tonovi električnih gitara mogu u nama probuditi i pokrenuti emocionalne mehanizme, gotovo identično kao i zvukovi koje proizvode neke životinjske vrste kako bi upozorile ostale na opasnost.
Ispitanici u studiji sveučilišta UCLA slušali su neutralnu glazbu ili naglo izobličenu. Kako se i pretpostavilo, više ih je uzbudila jača i disonantna glazba. Znanstvenici su onda zaključili da ljudi na sirove zvukove evolucijski jače reagiraju, a oni su najčešće povezani s negativnim emocijama, odnosno tugom i strahom.
– Rock-glazba jako utječe na ljude: ona u nama budi životinje. Skladatelji intuitivno znaju koji nas zvukovi plaše i tako nesvjesno iskorištavaju našu evolucijsku karakteristiku da se uzbudimo i imamo negativne emocije kada čujemo specifične zvukove – kaže komunikolog Greg Bryant, jedan od autora studije, prenosi Daily Mail.
Dakle, Hendrixova "izobličena" verzija američke himne s Woodstocka više pobuđuje emocije zbog isprekidanih tonova, a isto vrijedi i za zvukove horor-filmovima, poput onog u sceni u kupaonici iz Hitchcockova Psiha.
Da je ovako kako ovdje pise onda bih svi mi koji slusamo rock muziku mutirali u zivotinje .