Prošle sezone strani su turisti u Hrvatskoj ostavili više od šest milijardi kuna, a od toga su na medicinske usluge potrošili manje od 0,5 posto. Ova minimalna svota mogla bi biti daleko veća s obzirom na to da Hrvatska ima veliki potencijal u obliku medicinskih kapaciteta i kadrova.
Medicinski turizam sve je češći izvor prihoda zemalja diljem svijeta, a u Hrvatskoj ga pokušava aktualizirati Udruga ze razvoj medicinskog turizma. Pored onog što već nudi, Hrvatska bi, mogla ponuditi i svoj medicinski kadar, te uz mala ulaganja ostvariti popriličnu korist. No, nije sve ni približno tako lako.
- Moramo realno sagledati koje turiste možemo očekivati. Nije dovoljno ponuditi samo noćni život. Moramo imati na umu što je važno jednom 70-godišnjaku ako dođe na odmor i “zašteka” mu srce - ističe dr.sc. Miljenko Bura, predsjednik Udruge za razvoj medicinskog turizma.
Medicinski kadar
Najprije bi, ipak, trebalo poraditi na zdravstvenoj zaštiti turista, odnosno pružiti adekvatnu zdravstvenu skrb svako, a iz toga se može razviti, ističe Bura, medicinski turizam.
- Turisti koji imaju novac, dolaze često izvan sezone, a kako su to uglavnom osobe treće životne dobi, njima treba adekvatna zdravstvena srkb - kaže Bura, te dodaje kako za takve turiste, ali i ostale, važnu ulogu može odigrati medicinski wellness.
Dok wellness centara u državi ne nedostaje, činjenica je da u tim ustanovama nedostaje medicinskog kadra. Naime, uz mala ulaganja u osobe s medicinskim znanjima umjesto terapeuta sa završenim tečajevima, wellness centri mogli bi pružiti kvalitetnu uslugu pod medicinskim nadzorom, kakva je nužna posebno kod starijih turista. Upravo su oni sve izgledniji posjetitelji s obzirom na statističko starenje svjetske populacije, te činjenicu da je ova populacija inozemnih turista često dobrostojeća.
Podaci o postotku dobiti ostvarene zasebno od stomatoloških usluga strancima, estetskih operacija, te ostalih usluga poput ortopedskih za Hrvatsku nisu poznati.
Nismo priznati
- Mi još uvijek nismo priznati kao takva destinacija, pa se ljudi još uvijek javljaju individualno - govori Miljenko Bura.
Iako se točne brojke ne znaju, stručnjaci procjenjuju da 40 posto svih zdrastvenih intervencija na koje stranci dolaze u Lijepu Našu otpada na stomatološke usluge, a zatim sljede estetske operacije.
- Tridesetak posto svih naših operacija otpada na strance, a najčešće dolaze operirati nos i grudi, te na faceliftinge, što i ne ćudi jer su cijene naših usluga jeftinije, a usluga je na visokom nivou ističe estetski kirurg dr. Dinko Tončić.
No kako to biva - mi smo jeftiniji od Europe, ali Srbija lakše korača naprijed pa od medicinskog turizma ubire dobru zaradu!
Srbija nam je veliki konkurent u medicinskom turizmu
Uz mala ulaganja u medicinski kadar, mogli bismo konkurentniji zemljama iz regije čije su medicinske usluge znatno jeftinije.
Komentara 2
Naravno nasi Hrvatski zdravstvenici se jos uvijek ponasaju kao KOMUNJARE, ONI VOLE komunisticku ekonomiju. TO Jestkad pljusne p0ljusnulo je jedan KUP. To je komunisticka ekonomija! kada budu shvatili Ekonomiju pravih EKONOMISTA onda ce se ponasati, EKONOMSKI TRZISNO. TO JEST MORAST MORA KAPATI DA BI TRAJALO. Bando ne trzisna zato sbici uzimaju posao jer su prije 50 Godina shvatili EKONOMIJU ZATO SU NAS CIJELO VRIJEME JAHALI, NARAVNO I DANAS TO RADE JER ZNAJU EKONOMIJU. NARAVNO NAUCITE DA BI POSTALI DIO JEBENE EUROPE. Lijep pozdrav.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
A kako i nece, kada je Srbija puna - pacijenata!!!