BAKINI SAVJETI

Stižu viroze. Nemojte panično gutati lijekove!

ljekarne
Kristina Štedul Fabac/Večernji list
23.09.2009.
u 09:49

Iako prehlade nisu pretjerano opasne i u pravilu prođu za nekoliko dana, iscrpljuju organizam i urušavaju imunološki sustav do te mjere da otvaraju vrata ostalim infekcijama na koje bismo inače bili imuni.

S prvim jesenskim hladnijim danima počinje i sezona prehlada. Imunitet nam pada podjednako brzo kao što gubimo preplanulost, posljednji podsjetnik na prikupljenu energiju za sunčanih ljetnih dana. Prehlade su vrlo raširene virusne infekcije, a prenose se socijalnim kontaktom u zatvorenim i grijanim prostorima idealnim za razvoj i razmnožavanje virusa.

Tajna faraona

Iako prehlade nisu pretjerano opasne i u pravilu prođu za nekoliko dana, iscrpljuju organizam i urušavaju imunološki sustav do te mjere da otvaraju vrata ostalim infekcijama na koje bismo inače bili imuni. Ulje crnoga kima, stari egipatski lijek - najsnažniji je adut u jačanju imuniteta. Iako pomalo neugodan za uzimanje (pije se u kapima, dva do tri puta na dan) vrlo brzo uspostavlja ravnotežu u organizmu. Preporučuje se preventivno, ali i dok bolest traje.

Uporna grlobolja, začepljen nos, kihanje, osjećaj "pretučenosti", povišena temperatura, a u težim oblicima i kašalj, simptomi su koje ne treba zanemariti. Ne posežite olako za antibioticima širokog spektra jer oni u ovakvim slučajevima neće pomoći.

Stanite na loptu, odmorite se

Napravite stanku, ostanite u krevetu, posvetite se svojem zdravlju koristeći prirodne preparate, pijte puno tekućine kako bi se sluz stvorena u sinusima i grlu rastvorila i što lakše izašla iz organizma.

Ne žurite sa snižavanjem tjelesne temperature. Tijelo se zagrijavanjem bori protiv virusa, a antipiretici poput paracetamola ili aspirina će mu u tome odmoći. Za njima posegnite samo ako temperatura poraste iznad 38,5 stupnjeva. Prisilite se na kupku, i to u zatvorenoj kupaonici u kojoj ćete se nadisati pare koja će vam "odlijepiti sluz" iz začepljenih sinusa. U kadi otopite nekoliko kapi eteričnih ulja - metvicu, melisu, lavandu, bor, ružmarin, eukaliptus, čempres... Ne zaboravite da ulja moraju imati podlogu u kojoj će se otopiti (sojino mlijeko, malo meda ili žličica vrhnja). Neka kupka ne traje duže od petnaestak minuta i zatim obvezno lezite.

Vrela para i krpa preko glave

A, ako ste toliko slabi, dajte da vam prsa, leđa i vrat te čelo i sljepoočnice izmasiraju uljem ili mlijekom u koje ste dodali eterična ulja. Olakšat će vam disanje, iskašljavanje i opustit će vas.

Idealno bi bilo kada biste u mali kućni inhalator, ili, ako ga nemate, u lonac vrele vode ukapali nekoliko kapi ovih ulja i inhalirali se. Izdržite što duže pokrivene glave nad vrelom parom, a nakon nekoliko minuta "pojačajte" vodu s još nekoliko kapi.

Pijte čajeve od metvice i kamilice koji će vas umiriti, stolisnika i majčine dušice koji će umiriti kašalj. Ne zaboravite na limun i med, i to ne samo dok ste prehlađeni.

Ključne riječi

Komentara 3

SK
slučajni komentator
10:00 23.09.2009.

A kako je će onda jadna farmaceutska industrija namlatit svoju lovu za vile i limuzine?

DO
doktorica
10:19 23.09.2009.

Kad bi se svi pridržavali ovih jednostavnih uputa i nebi trčali odmah na Hitnu,uštedjelo bi se i novaca i vremena.

RE
real
11:04 23.09.2009.

na ovim prostorima jos uvjek se viroze lijece antibioticima; inace i danas, nakon 50g od Churchilovem izrijeke ( *bem ti medicinu koja ne moze izlijeciti hunjavicu), jos uvjek cjela svjetska medicina je nemocna pred prehladom a i drugim naizgled banalnim stvarima ( alergija).. ..mislim da je prehlada medju prvim bolestima zbog kojeg se umire, naime organizam sa slabim imunitetom koji se prehladi dobiva pneumoniju, ne samo oboljeli od Aids-a, tu su i stari ljudi, bolesnici nakljukani antibioticima ili alergicni za koje misle da su prehladjeni pa ih lijece antibioticima ili kortiko terapijom..

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?