DEPRESIJA

Stručna pomoć oko bebe pomaže majkama da izbjegnu depresiju

depresija-novi
Arhivska fotografija
20.08.2010.
u 14:02

Medicinsko bi osoblje trebalo educirati da bi mogli uočiti prve znakove poslijeporođajne depresije.

Depresija koja često pogađa majke nakon porođaja rjeđe se javlja u žena koje redovito posjećuje primalja ili stručna medicinska sestra, tvrdi se u istraživanju koje je provelo Sveučilište Leicester. Upravo zbog toga bi, tvrdi se u studiji, medicinsko osoblje trebalo educirati da bi mogli uočiti prve znakove poslijeporođajne depresije.

Naime, dokazano je kako svaka peta majka na neki način iskusi poslijeporođajnu depresiju bilo da je riječ o naletima tuge, gubitku apetita ili osjećaju bezvrijednosti, a u najtežim slučajevima ovo stanje može trajati i do godinu dana.

Psiholozi tvrde kako medicinske sestre koje posjećuju novopečene majke u njihovim domovima najmanje tri-četiri puta nakon porođaja imaju veću mogućnost primijetiti pojavu upozoravajućih znakova od liječnika opće prakse. Zbog toga upozoravaju da pad broja kućnih posjeta može povećati učestalost poslijeporođajne depresije. Naime, posljednjih se godina broj posjeta primalja majkama sveo na samo jedan posjet, a preporučuju se najmanje četiri dolaska.

Ne samo da primalje mogu savjetovati majke u vezi s djetetom nego mogu propitati žene o njihovu zdravlju, osjećaju li  se anksiozno ili umorno, jesu li pod stresom, što su sve znakovi potencijalnog ''baby bluesa''.

U studiji je sudjelovalo više od dvije tisuće majki, a istraživanje je trajalo 18 mjeseci. Također je zabilježeno kako se od 2000. godine broj žena koje su oboljele od postnatalne depresije udvostručio.

Komentara 1

Avatar Nikica Velikovski
Nikica Velikovski
08:59 21.08.2010.

Sve što je napisano je 100% tako, kada žena rodi, sadašnja je praksa, da djete daju odmah na prsa, pa to pomaže da se smanji posljeporođajna depresija. Ljubaznost bolničkog osoblja, ako samo otvore vrata i kažu barem nešto mladim mamama isto pomaže. Jako je važno da majke, koje nisu jako mlade 14 ili više godine, npr. starije od 30 godina imaju stručnu pomoć, ali ne da na njima vježbaju studenti. Osim sestre i na porodu bi bilo bilo da je žena doktorica. Doktori nekada nisu raspoloženi da pomognu rodiljama. Bilo bi dobro da na porodu budu prisutni muškarac i žena medicinske profesije. Nakon rađanja mame kada dobiju bebu, ako su premlade onda im smeta puno sitnice, koje inače nisu toliko bitne. U bolnicama ima i do 8 žena u sobi, a može biti i više. Neke bebe lako se priviknu na dojenje na prsima, a ako su trudnice starije onda moraju vršiti izdajanje na aparatima. Nekada primarijus mora moliti trudnicu da laže drugom doktoru, ako on napravi grešku, pa da ovaj to ne sazna. Često puta čim doktorima i sestrama završi radno vrijeme oni brzo pobjegnu, a mlade trudnice ostanu same.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?