Danas je na internetu dostupna nepregledna gomila različitih savjeta za mršavljenje i nikako ne treba slijediti neprovjerene planove prehrane u koje se često kunu ljudi na društvenim mrežama. Uz sve te dostupne preporuke, nekoliko se njih uvijek iznova ponavlja pa ih manje više svi uzimamo zdravo za gotovo; a jedna od takvih je i teorija da, ako želimo spriječiti gomilanje kilograma, trebamo jesti više preko dana, a izbjegavati hranu navečer.
Ovo je deset najzdravijih namirnica koje biste trebali jesti za doručak
Ipak, jedna je nedavna studija opovrgla tu popularnu teoriju i otkrila da nam vrijeme obroka neće pomoći u održavanju tjelesne težine ili gubitku kilograma...
Ona kaže da vrijeme kada jedemo zapravo uopće na to ne utječe, te da metabolizam navečer sagori jednaki broj kalorija kao i ujutro.
Ipak, studija je istaknula jednu korist od jutarnjih obroka koja se može povezati s težinom; pa tvrdi da je dobro najesti se odmah ujutro jer je nakon toga manja vjerojatnost da ćemo zbog gladi posezati za raznim grickalicama...
U sklopu ovog istraživanja provedenog na Sveučilištu Aberdeen, SAD, tijekom četiri tjedna praćena je prehrana.16 muškaraca i 14 žena, a istraživači su promatrali je li na njihovu težinu utjecalo u koje su doba dana unijeli najviše kalorija.
Svaki je sudionik dobio isti zdravi meni, no pola ih je većinu kalorija morala pojesti ujutro, a druga polovica za vrijeme večere.
Nakon dva tjedna grupe su se zamijenile, pa je prva najviše jela navečer, a druga ujutro; a rezultati su pokazali da doba dana konzumiranja hrane nije imalo nikakav utjecaj na gubitak kilograma.
Naime, svi su sudionici svaki tjedan gubili jednako, što znači da su ujutro i navečer trošili istu količinu energije.
- Ipak, sudionici koji su obilno doručkovali bili su zadovoljniji tijekom dana, a apetit im je bio 'bolje kontroliran' - rekla je za Mirror glavna autorica studije, profesorica Alexandra Johnstone.
Smršavila više od 60 kg u 17 mjeseci