Mobilni internet

Surfati internetom u stranoj zemlji jako je skup sport

SMS
Reuters/PIXSELL
18.06.2010.
u 09:00

U Hrvatskoj postoje tarife koje omogućuju besplatno korištenje mreža, no to ne vrijedi čim se mobitel mora povezati s drugom, odnosno stranom, mrežom.

Kako je moguće da je Austrijanka u mjesec dana korištenja svog "pametnog mobitela" u Hrvatskoj uspjela dobiti račun od basnoslovnih 37.000 eura. Skup roaming odnosno "mobiteliranje" u stranoj zemlji skup je sport.

Unutar EU regulatori su uspjeli mobilne operatere natjerati da snize cijene kada se radi o glasovnim pozivima i SMS porukama, no podatkovni promet nema cjenovnog ograničenja odnosno prepušten je tržišnoj utakmici.

Svako priključivanje na internet putem mobilnog telefona u drugoj državi vrtoglavo će trošiti eure, a to se, tvrdi Hrvoje Šarić, stručnjak za ICT, može dogoditi vrlo jednostavno. Dovoljno je samo ostaviti podešenja matičnog operatora, u slučaju Austrijanke Mobilkoma. Moguće je da je njen telefon tako bio podešen da je mogla surfati internetom na matičnom portalu koji se obnavlja vrlo brzo i samim tim nesvjesno "podebljavati" svoj račun. Ili je, primjerice, neprestano bila na Facebooku, misleći da ima iste pogodnosti kao u svojoj zemlji odnosno da joj je taj podatkovni promet besplatan.

Jer i u Hrvatskoj postoje tarife koje omogućuju besplatno korištenje nekih društvenih mreža, no isto ne vrijedi čim se mobitel mora povezati sa drugom (stranom) mrežom. 

U Tele2  to potvrđuju i upozoravaju da prije odlaska u stranu zemlju korisnik mora provjeriti važeće cijene u roamingu za govorne/SMS/GPRS/MMS usluge s obzirom na tarifu koju koristi. Nadalje korisnici moraju biti upoznati s tehničkim karakteristikama uređaja koji koriste pošto je većina smartphone uređaja predviđena za internet usluge (e-mail, Facebook, MMS news, stream...) što u praksi zanči niz automatskih spajanja uređaja putem GPRS veze na pokretnu mrežu. Svako spajanje se naravno naplaćuje sukladno važećem cjeniku.

Većina situacija u kojima korisnici dobivaju veliki račun u roamingu nastaje upravo korištenjem GPRS-a jer praćenje uplink/downlink prometa često nije moguć korisniku na jednostavan način (zbog postavki uređaja), pa bi u slučaju smatphone uređaja najbolje bilo privremeno onemogućiti GPRS i uključivati ga samo kada korisnik stvarno želi/treba koristiti uslugu (i pritom imati na umu da MMS, pojedini tipovi navigacije i ostale usluge koje su povezane sa GPRSom neće raditi).

Nadalje napominjemo da se u konkretnom slučaju radi o načinu naplate usluga stranog operatora na koje naši operateri nemaju nikakav utjecaj, čak i pod uvjetom da se s naše strane odobri popust na veleprodajnoj razini, pojašnjavaju u Tele2.

 No, ono što u ovom slučaju zbunjuje jest da je potrošila 15 gigabajta prometa u mjesec dana ljetovanja. Kako pojašnjava Hrvoje Šarić, jako je teško da je tolike gigabajte nesvjesno potrošitila. Vjerojatno je koristila pametni telefon kao modem za kompjuter i pritom skidala mahom neki piratski sadržaj, poput filmova. Surfanje mobitelom i čitanje mailova, pa i chatanje na Facebooku ne bi baš potrošilo 15 GB-a.

Ključne riječi

Komentara 2

BS
Berekin ST
10:37 18.06.2010.

je li ovaj novinar jos uvik pise na pisacu masinu? 15 gb moze biti i download 3 hd filma ali zivimo u doba interneta, flat ratea i adsl-a, basnoslovnih brzina di je 15 gb moguce potrositi u 2 sata. Da bi opravdao gramzivost mobilnih operatera vjerojatno je \"zaboravio\" spomenuti skype i slicne programe, skroz legalne koji trebaju ogromnu kolicinu prometa. On je odmah osudio korisnicu da je hackerica, kriminalac. Ovaj tekst najvise prica o obrazovanju novinara kao i njegovoj neobjektivnosti i prodanosti a najmanje o samom slucaju. Mislim da je svima koji koriste internet neshvatljivo da telekomunikacijska tvrtka im pravo naplatiti toliku svotu novca na internet, nesto sto bi trebalo kostat poput zraka u 21 stoljeu. SRAMOTA!

BA
Bandit
10:15 21.06.2010.

U potpunosti se slazem sa Berekin ST ,novinari bi trebali biti objektivni za razliku od ovoga :)

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?