pripazite

Treba biti pažljiv: Ovo su iznenađujuće stvari koje mogu učiniti vašu kremu za sunčanje manje učinkovitom!

Shutterstock
01.08.2023.
u 07:00

Male promjene u načinu na koji čuvamo i nanosimo kremu za sunčanje mogu promijeniti njenu konzistenciju

Kreme za zaštitu od sunca ne samo da smanjuju količinu ultraljubičastog zračenja koje pogađa našu kožu, nego su formulirane tako da zadrže tanak sloj zaštite na cijelom području koje pokrivaju, a pritom su samo malo ljepljive ili masne, piše Life Hacker

Ali ta je formulacija krhkija nego što možemo zamisliti. Male promjene u načinu na koji čuvamo i nanosimo kremu za sunčanje mogu promijeniti njenu konzistenciju, što zauzvrat može promijeniti zaštitu koju dobivamo od njih. Evo tri stvari koje potencijalno mogu učiniti vašu kremu za sunčanje manje učinkovitom.

VEZANI ČLANCI:

Držanje kreme u vrućem autu: Iako se čini praktičnim držati kremu sa zaštitnim faktorom u autu, ipak ne biste to trebali raditi. Krema za sunčanje može se pokvariti na vrućini, pogotovo na ekstremnoj vrućini koja se može dostići u automobilu parkiranom na sunuc. Ukoliko krema ostane na visokoj temperaturi može izgubiti učinkovitost znatno prije isteka roka trajanja. Ako kremu za sunčanje ponesete na plažu ili je trebate ostaviti u automobilu, možete je zaštititi tako da je stavite u hladnjak ili zamotate u ručnike radi izolacije.

Zamrzavanje kreme za sunčanje: Iako zamrzavanje kreme za sunčanje vjerojatno pruža dobar osjećaj kada je nanesete, to kvari formulaciju kreme. Kemičarka Michelle Wong objašnjava da su kreme za sunčanje emulzija s vodom koja okružuje sićušne mjehuriće ulja. Kada se voda smrzne, masni i vodeni dijelovi se mogu odvojiti i više se neće ravnomjerno razmazati, a upravo je ravnomjerno prekrivanje ključno za zaštitu od sunca.

Stavljanje u drugi spremnik: Promjena spremnika vaše kreme za sunčanje ne zvuči kao da bi to napravila veliku razliku, ali kemičarka Ava Perkins testirala je ideju i otkrila da različite ambalaže doista mogu utjecati na teksturu krema za sunčanje. Perkins je prebacila uzorke tri kreme za zaštitu od sunca u staklene, metalne, plastične i silikonske posude i otkrila da su se u mnogim slučajevima kreme za sunčanje odvojile, uništavajući teksturu ravnomjernog prekrivanja za koju znamo da je važna. Na temelju toga, Perkins kaže da ne bi preporučila prebacivanje vaše kreme za sunčanje u ljepšu ili praktičniju posudu.

Ovo je najčešća pogreška koju mnogi rade nakon tuširanja, prema mišljenju dermatologa:

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije