Nedavno se trudna mama trogodišnje djevojčice na roditeljskom portalu Mumsnet požalila kako ju ni kraj trudnoće ni porod ne brinu koliko 'ludo ponašanje svekra i svekrve nakon što ona i beba dođu kući iz rodilišta'.
Anonimna je žena naime objasnila da su u prva dva tjedna nakon prvog poroda roditelji njenog muža nju i bebu posjetili više od deset puta, što je uvelike utjecalo na njeno raspoloženje, ali i na njen odnos s njima. U to se vrijeme, priča, borila s post porođajnom tjeskobom (baby bluesom), a kasnije joj joj je psihijatar dijagnosticirao i teži oblik postporođajne depresije.
Trudnice imaju zaista čudnovate želje, jedu nezdravu hranu, kredu...
- Nisam uvijek kad bi oni došli bila u stanju nabaciti osmijeh i neke sam dane bila dosta loše, no oni za to nisu imali previše razumijevanja... - rekla je u svom postu. Svekar je, kaže, znao čak pred njom 'sebi u bradu' promrmljati kako je 'život prekratak da bi netko uvijek bio tako jadan', što je nju u tom stanju jako pogađalo pa se sada, uoči drugog poroda, pita hoće li se to opet događati...
Iako, dodaje, nije odmah nakon poroda bila spremna na posjete i premda je suprug sve članove svoje i njene obitelj zamolio da prva tri tjedna ne dolaze, njih bi dvoje samo, rekla je, banuli na vrata.
- To mi je bilo najgore razdoblje u životu i osjećala sam se kao da me nitko ne razumije ni ne podržava, a čak mi je i mama govorila da im ne mogu reći da ne dođu jer to 'nije pristojno' - podijelila je. A osim što su joj povećavali tjeskobu; što je rezultiralo i njenim gubitkom mlijeka; muževi su roditelji, kaže, kasnije svima ispričali da su se 'zbog njenog držanja' osjećali nepoželjno...
Sada će joj nakon poroda doći mama da joj pomogne s bebom, no ni ona, piše u postu, ne razumije postporođajnu tjeskobu i depresiju.
- Moraš popričati sa suprugom da svima postavi granice koje će tebi odgovarati jer je tvoje mentalno zdravlje važnije od njihovih osjećaja... - napisala joj je jedna žena u komentarima.
- Prvih je nekoliko tjedana bebinog života ključno i ne biste se smjeli suzdržavati od toga da svima otvoreno kažete kako se osjećate; ako vam je teško to reći napišite sve u mejlu i objasnite da, za dobrobit vaše bebe, neko vrijeme trebate biti s njom na samo; pa tko shvati shvati, to je njihova stvar - dodala je druga.
Liječnica pokazala kako bi trudnice trebale nositi sigurnosni pojas u automobilu.