dobro je znati

Umivate se ujutro? Dermatolozi otkrili zašto to možda i nije najbolja ideja

Shutterstock
23.02.2023.
u 07:00

Iako sva tri stručnjaka kažu da možete oprati lice ujutro, a jedan je to čak nazvao "nužnim", bilo je neslaganja među njima, a ako vam se koža lako isušuje, neki kažu da biste trebali preskočiti to jutro pranje

Što prvo učinite ujutro kad ustanete? Većina nas ima rutinu koja nam pomaže započeti dan. Možda je vaš odlazak u kupaonicu, pranje zubi, kuhanje kave, vježbanje ili skok pod tuš. No ako je umivanje lica na jutarnjem popisu obaveza, možda biste trebali ponovno razmisliti. 

Naravno, uvriježeno mišljenje kaže da trebamo barem poprskati lice vodom kako bismo 'isprali san iz očiju', no neki ljudi tvrde da ne peru lice ujutro. Dermatolozi su otkrili što zapravo misle o tome, piše Best Life

Imate neugodan zadah, a zubi su vam zdravi? Ovo su mogući razlozi:

1/7

Pranje lica može isušiti kožu

Iako sva tri stručnjaka da možete oprati lice ujutro, a jedan je to čak nazvao "nužnim", bilo je neslaganja među njima, a ako vam se koža lako isušuje, neki kažu da biste trebali preskočiti to jutro pranje.

- Iako dermatolozi često govore o pranju lica dvaput dnevno, ne moraju svi, pa čak ni ne bi svi trebali to činiti. Svaki put kada čistite lice, uklonit ćete dio prirodnih ulja koje vaša koža proizvodi. Iz tog razloga, pojedinci sa suhom ili osjetljivom kožom mogli bi imati koristi od preskakanja jutarnjeg pranja -  kaže dermatolog Dustin Portela.

Bilo da perete lice ujutro ili ne, nikako to ne činite pod tušem, kaže slavna estetičarka Taylor Worden.

- Vruća voda koja vam pršće u lice može popucati kapilare i isušiti vašu kožu - upozorava.

Važnije je prati lice navečer

Ako ste poput mnogih ljudi, dovoljno je teško obaviti sve stvari koje morate učiniti svaki dan čak i jednom, a kamoli dva puta. A ako ćete prati lice samo jednom dnevno, to bi trebalo biti navečer, kaže dermatolog Portela.

- U većini slučajeva, kraj dana je vrijeme kada biste trebali očistiti lice, jer ste tada bili više izloženi prljavštini i onečišćenju tijekom razdoblja od 16-18 sati. Šest do osam sati koje provedete u krevetu ne izlaže vašu kožu previše - kaže.

Dermatološka medicinska sestra Jennifer Edwards iz Schweiger Dermatology Group, dodala je da umivanje lica prije spavanja uklanja šminku, višak masnoće, bakterije i zagađivače iz okoliša, koji mogu začepiti pore. Stoga je noćno pranje posebno važno. 

Važno je da se zaista brinete o svojoj koži

Umjesto da slijedimo čvrsto pravilo o tome u koje doba dana treba prati lice, stručnjaci kažu da bismo svoju rutinu njege kože trebali prilagoditi vlastitim potrebama.

- Ako imate posao na kojem se zaprljate ili se možda bavite nekim sportom, može biti korisno koristiti maramicu za čišćenje nakon posla ili sporta kako biste uklonili dio nakupljene prljavštine i znoja, ako ne možete odmah oprati lice - kaže Portela.

Worden, koja savjetuje svojim klijentima da operu lice nakon vježbanja i prije spavanja, dodaje da ona uvijek voli dodatno oprati lice nakon izlaska iz aviona.

Bez obzira na to kada to činite, Portela naglašava da biste lice zaista trebali prati svaki dan.

- Preporučam pranje kože barem jednom dnevno. Ako koristite nježno sredstvo za čišćenje, nećete stvarno poremetiti mikrobiom svoje kože. Uklanjanje malo tog viška masnoće može pomoći u smanjenju rizika od problema poput seboroičnog dermatitisa i potencijalno rozaceje - napominje.

Nemojte koristiti vruću vodu

Postoji jedna stvar u kojoj se sva tri stručnjaka slažu: Nikada, baš nikada ne perite lice vrućom vodom.

- Vruća voda može više oštetiti vašu kožnu barijeru i može vas brže isušiti. Uvijek perite lice mlakom vodom i vrhovima prstiju. Vruća voda i abrazivne krpe mogu iritirati i isušiti kožu - upozorava Edwards.

A kad smo već kod vrhova prstiju, Worden, koja je već upozorila da ne koristite vruću vodu na licu tijekom tuširanja, ima još jedan savjet o tome što učiniti prije nego operete lice: "Prvo operite ruke!"

Ovo je najčešća pogreška koju mnogi rade nakon tuširanja, prema mišljenju dermatologa!

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije