Kreneš li ikada put juga lijepog, stani pred Trogirom, usidri lađu pod zidinama grada... Te riječi nisu nikakav slogan pročitan s neke turističke reklame, nego su stihovi hrvatskog književnika Vladimira Nazora kojima je on prije dosta desetljeća opisao svoje oduševljenje Trogirom.
Što je to oduševilo Nazora i što svakog ljeta oduševljava više od sto tisuća turista koji svoj godišnji odmor provedu u tom gradu? Ljepote grada i njegove okolice, iznimna kulturna baština zbog koje Trogir zovu grad muzej ili riznica umjetnosti na otvorenom, lijepe plaže u neposrednoj blizini starog grada, mogućnost odličnog smještaja i izvanredni sadržaji koji omogućuju turistima da im nikada ne bude dosadno u tome gradu, kojim su još početkom 19. stoljeća bila oduševljena tri cara i jedan kralj nakon što su bili njegovi gosti.
Aristokracija u gostima
Ima li bolje preporuke za dolazak u Trogir od carske i kraljevske preporuke, reći će u šali Trogirani, koji će rado svojim gostima ponuditi zaista lijep turistički prospekt grada u kojemu možete naći objašnjenje za svaku zgradu u povijesnoj jezgri te mnoštvo drugih vrlo zanimljivih podataka iz turističke povijesti toga grada.
Tako sam doznao da su Trogir obilazili i u njemu odsjedali austrijski car Franjo I. Habsburški, i to gotovo prije dvjesto godina – 1818. godine, kralj Saksonije Federik August 1838., te 1859. godine austrijski nadvojvoda Maksimilijan, koji je poslije postao meksički car. Posljednji car koji je posjetio Trogir bio je Franjo Josip 1874. godine i Trogirani tu godinu uzimaju kao početak ozbiljnijih aktivnosti na razvoju turizma u tom kraju. Još je zanimljivo da su carski i kraljevski trogirski gosti prije mnogo godina bili oduševljeni tim gradom i prorekli mu uspješnu turističku budućnost.
Međutim, tek dvadesetak godina nakon posljednjeg carskog posjeta, točnije 1893. godine, Trogirani su se ozbiljno počeli baviti turizmom.
Bogata povijest turizma
Naime, te je godine u Trogiru otvoren prvi ugostiteljski objekt namijenjen turistima, a to je bila gostionica – pansion Tomić. Ta Tomićeva gostionica imala je nekoliko spavaćih soba u kojima su odsjeli prvi turisti. Početkom prošlog stoljeća, točnije 1906. godine, Trogir dobiva prva dva gradska hotela, Bellevue i Central, u koji dolaze turisti uglavnom iz bogatijeg dijela austrougarskog carstva.
Da je turizam djelatnost od koje se može solidno živjeti, Trogirani su ozbiljno shvatili nakon izgradnje prvih dvaju gradskih hotela, pa su svoje turističke potencijale počeli predstavljati u prijestolnici carstva kojemu su pripadali. Tako se na Jadranskoj izložbi u Beču 1912. godine turistički Trogir predstavio maketom gradskog trga i fragmentima Radovanova portala, a desetak godina poslije kada je, kao i ostatak Hrvatske, ušao u novu državnu tvorevinu, tiskao je svoje prve turističke vodiče – Vodič za putnike tiskan je 1924. godine, a godinu polije i pravi turistički prospekt nazvan "Trogir i njegovi spomenici".
Mogao bi još unedogled nabrajati zanimljive podatke vezane uz zaista bogatu povijest trogirskog turizma koja će, kao i iznimna kulturna baština, opčiniti svakog turista koji posjeti Trogir.
Ako u Trogir dolazite lađom ili autom, morate kao što je Nazor opjevao svojih stihovima, jedno ili drugo ostaviti pod zidinama grada jer se u povijesnu jezgru može samo pješice.
Promet je najbolnija točka Trogira. Nema dijela dana u kojemu nije gužva na prilaznoj cesti ili na mostu preko kojega se ide na Čiovo. Zato se oni koji ljetuju u tom gradu moraju se naoružati strpljenjem, a za sve posjetitelje koji žele uživati u staroj gradskoj jezgri osiguran je veliko parkiralište sa sjeverne strane grada s kojega se u grad ulazi pješice, preko drvenog mosta na rijeci Jadro.
Nije Trogir samo grad za razgledavanje nego i aktivan provod i umjeren noćni život u obližnjim mjestima koja su puna diskoteka i mjesta za noćni provod. Zato, krenete li put juga lijepog, kako reče i napisa Nazor, stani pred Trogirom, usidri lađu pod zidinama grada... – i nećete požaliti.
Gricka**, nikada neces uzivati u ovome. NIKADA. Kanada ti je sudjena za zivot.