Pubertet je razdoblje u životu djeteta kada prolazi kroz promjene koje će donijeti fizičko sazrijevanje te ih učiniti spolno sposobnima za reprodukciju.
Kod ženskog spola javlja se prva menstruacija i ovulacija, a od fizičkih promjena primjetno se zaobljuju bokovi, rastu grudi i dlačice, ali uz tjelesne promjene, dolazi i do psihičkog sazrijevanja koje se ne događa istodobno s tjelesnim sazrijevanjem.
Što ako pubertet nastupi prerano?
Pojava sekundarnih spolnih obilježja prije osme godine u djevojčica te prije devete godine u dječaka upućuje na preuranjeni pubertet. Simptomi preuranjenog puberteta isti su kao kod pravog puberteta, no uzrok se ne može uvijek odrediti. Kod slučajeva kojima se uzrok zna, često je riječ o posljedici zdravstvenog stanja koje dovodi do preranog lučenja spolnih hormona te je svakako potrebno potražiti pomoć liječnika.
Kako je riječ o brojnim promjenama koje mogu biti uznemirujuće i za roditelja i za dijete, posebno zato što psihički razvoj djeteta ne prati fizičke promijene, važno je da roditelj ponudi razumijevanje, podršku i ljubav djetetu.
Kako prepoznati simptome, isključiti bolest kao uzrok preranog ulaska u pubertet te kako olakšati novonastalu situaciju cijeloj obitelji, u videoprilogu savjetuje doc. dr. sc. Nataša Rojnić Putarek, docentica na Katedri za pedijatriju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, pročelnica Referentnog centra za dječju endokrinologiju i dijabetes Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.
Ovo su simptomi koje ne biste nikada povezali s tim da imate problema sa srcem:
Roditelji, perad sve vrste se šopa hormonima rasta kako bi u mjesec dana bila za prodaju umjesto 6 mjeseci i više koliko je potrebno da naraste! Hormoni te vrste dovode do preranog puberteta! Također hormon rasta poremeti imunološki sistem, stanice se počnu neobuzdano dijelit i tako nastaje rak!!! Ne jedite perad ako nije iz ORGANSKOG uzgoja!!!