Svi oni koji imaju proširene vene i popucale kapilare, znaju kako to zna biti neugodno i bolno.
Liječenje tog problema u prošlosti izvodilo se isključivo operativnim putem, dok danas medicina nudi nekoliko vrlo efikasnih i neinvazivnih metoda. Stoga se preporučuje taj problem riješiti što prije. I to bez obzira na to što dolazi ljeto, nekad nepoželjno vrijeme za operaciju. Zlatko Čačić, dr. med. spec radiolog, i subspecijalist intervencijske radiologije, pojašnjava:
– Kirurzi pokušavaju izbjegavati ljeto za operaciju vena jer se uslijed pojačanog znojenja povećava opasnost od infekcija, a prisutna je i nelagoda pri nošenju zavoja i čarapa tijekom toplog vremena. Apsolutnih kontraindikacija za izvođenje bilo koje metode pa i kirurške metode nema, a posebice za neinvazivne – nekirurške metode.
Prvi simptomi bolesti su
- osjećaj peckanja i žarenja uzduž vene,
- umor, napetost i težina u nogama,
- pojava edema, oticanje gležnjeva i potkoljenica,
- svrbež i bolnost vene,
- noćni grčevi,
- promjena boje kože, uz razvoj popratnih ekcema,
- pojava manjih venskih konglomerata oko gležnjeva prema stopalu i uzduž vidljivih varikoziteta.
Primijetite li to, odmah se javite liječniku koji će vas dalje uputiti na detaljnu obradu, prvenstveno na color doppler. Takav pregled venskog sustava brz je, bezbolan i točno dijagnosticira problematiku i stupanj oboljenja. A da bi se problem spriječio ili barem olakšao, za sve nas vrijede isti savjeti.
Tako, primjerice, moramo paziti na tjelesnu težinu, izbjegavati dugo stajanje ili sjedenje. Nikad ne trebali sjediti prekriženih nogu, a kad god je to moguće, noge treba podignuti, primjerice, na jastuk i odmarati ih.
Preporuka je da, dok sjedimo, noge ispružimo na drugi stolac.
Već pri tome položaju osjeti se blagotvoran učinak, jer vene se isprazne, a krv ide ka srcu. Dr. Čačić preporučuje da spavamo na lijevoj strani tako da postavimo jastuk iza leđa i noge podignemo drugim jastukom. Ovim položajem smanjuje se pritisak na donju šuplju venu koja je anatomski desno od kralježnice i time se smanjuje pritisak na vene. Dobrodošle su i posebne elastične čarape koje su uske na gležnjevima pa smanjuju pritisak prema gore.
Tako olakšavate protok krvi ka srcu. Njima ćete spriječiti oticanje gležnjeva i neće se pogoršavati stanje proširenih vena. Da biste spriječili oticanje, stavite čarapu dok ste još u krevetu ujutro i nosite ih cijeli dan.
Elastične čarape nisu uvijek udobne, posebice ljeti, ali proširene vene i njihovi simptomi su još neugodniji.
Hodajte barem pola sata dnevno jer hodanje potiče cirkulaciju, jača muskulatura nogu, pomaže pri održavanju tjelesne težine, a dobro je i za kardio i respiratorni sustav.
3 ključna savjeta
1. Imate li proširene vene, ne sunčajte ih. Jednako tako valja izbjegavati toplinu, solarij ili saunu. Preporučljivo je tuširanje nogu hladnom vodom.
2. Treba izbjegavati nošenje čarapa s previše elastina i uskih traperica. Bavite se rekreacijom. Uz šetnje, za zdrave vene dobrodošlo je trčanje i plivanje. Bavljenje sportom prilagodite kondiciji i dobi.
3. Izbjegavajte bazene s vrućom vodom.
>>Muče vas proširene vene? Evo zašto se pojavljuju