izmjerite ga odmah

Visok puls u mirovanju utrostručuje rizik od prerane smrti

toshiba srce
Screenshoot (YouTube)
17.04.2013.
u 12:30

Svakih 10 do 22 dodatna srčana otkucaja u minuti raste rizik od prerane smrti za 22 posto...

Rizik od smrti uslijed povećanog pulsa ne opada čak ni kad ste fit i potpuno zdravi. Normalan puls smatra se ritam srca od 60 do 100 otkucaja u minuti. Redovna tjelovježba omogućava sporiji puls u mirovanju, no danski su znanstvenici otkrili da i sportaši i rekreativci nerijetko imaju ubrzani puls iako su možda u zavidnoj tjelesnoj kondiciji.

Ubrzan puls je onaj izmjeren pet minuta nakon što ste prestali s fizičkom aktivnošću, a prelazi 100 otkucaja. Međutim znanstvenici naglašavaju i da se rizik od smrti mijenja unutar raspona normalnog otkucaja srca. Tako puls izmjeren pri mirovanju između 51 do 80 otkucaja u minuti povezan je s 40 do 50 posto povećanim rizikom od prerane smrti u usporedbi s onima koji imaju 50 i manje otkucaja u minuti. Puls od 81 do 90 otkucaja u minuti udvostručuje rizik od prerane smrti, a onaj više od 90 otkucaja u minuti utrostručuje.

Ili jednostavnije, svakih 10 do 22 srčana otkucaja u minuti raste rizik od prerane smrti za 22 posto, piše Daily Mail. Rezultati su dobiveni u studiji koja je prikupljala podatke o otkucajima srca sredovječnih muškaraca prije 25 godina, te šesnaest godina kasnije kada je ustanovljeno da je 40 posto njih umrlo. Najveći rizik bio je, naravno, na onima s najvišim pulsom...

Iako znanstvenici smatraju da je ubrzani puls genetski uvjetovan, jer se javlja i kod ljudi u formi i kod onih koji trenutno nisu na \"ti\" s kondicijom, ipak preporučaju ljudima da se počnu baviti nekom tjelesnom aktivnošću, poboljšaju prehranu i prestanu pušiti...

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije