Stručnjaci učestalo upozoravaju kolika je važnost kvalitetnog noćnog sna za cjelokupno zdravlje. Nije svejedno kada, kako i koliko spavate.
Posljednje istraživanje otkrilo je i da popodnevni san može biti simptom povećanog rizika za razvijanje demencije u starijoj dobi, bolesti za koju nema lijeka.
Oni koji osjećaju potrebu za dnevnim snom, imaju više "tau" proteina koji su povezani s uništavanjem neurona u mozgu, a to može prouzročiti demenciju, pokazalo je istraživanje.
Osobe kod kojih je uočeno da imaju više takvih proteina, dulje su spavale tijekom noći i imale su potrebu za snom i tijekom dana, ali nisu imale kvalitetan san.
Foto: Getty Images
Rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu Science Translational Medicine sa zaključkom da osobe koje učestalo drijemaju tijekom dana imaju veći rizik od razvoja demencije.
Slične rezultate dalo je i američko prošlogodišnje istraživanje koje je pokazalo da osobe koje spavaju tijekom dana imaju veću razinu amiloid beta proteina, druge vrste proteina koji radi "štetu" sivoj tvari u mozgu stvarajući "čepove".
Pogledajte i video Spašavali divokozu iz snijega
ne to nije zdravo