nemojte čekati

Vrućina vas 'ubija'? Ovo su znakovi dehidracije na koje trebate obratiti pozornost



Novalja: Turisti se na razne načine štite od toplinskog vala i temperature koja je u jutarnjim satima dosegnula 32 stupnja Celzijeva
Sime Zelic/PIXSELL
17.07.2024.
u 10:30

Dehidracija može utjecati na različite tjelesne sustave jer je voda ključna za njihovo optimalno funkcioniranje.

Svaki dan čitamo naslove poput: ‘Toplinski val zahvatio zemlju’ i ‘Očekuje se da će temperature ovog ljeta biti još više’. Očigledno je da nas ove sezone očekuju visoke temperature i nepodnošljive vrućine. To s jedne strane može značiti nezaboravno ljeto, ali s druge strane, povećava rizik od dehidracije. Kada su vani visoke temperature i vlažnost, naše tijelo gubi vodu kroz kožu, pluća, bubrege i probavni sustav. Dehidracija nastaje kada je gubitak tekućine veći od unosa, prenosi Yahoo

Dehidracija može utjecati na različite tjelesne sustave jer je voda ključna za njihovo optimalno funkcioniranje. Evo simptoma koji mogu ukazivati na dehidraciju:

VEZANI ČLANCI: 

  • Vrtoglavica: Smanjeni volumen krvi zbog gubitka tekućine može uzrokovati slabost ili vrtoglavicu, objašnjava Kelly Jones, sportska dijetetičarka. Gubitak elektrolita i šećera u krvi tijekom znojenja također može pridonijeti ovim simptomima.
  • Nadutost i zatvor: Dehidracija može pogoršati zatvor. Kronična dehidracija može uzrokovati trajne probleme sa zatvorom.
  • Žeđ: Osjećaj žeđi je signal da ste već dehidrirali. Poželjno je hidrirati se prije nego što osjetite žeđ, osobito stariji od 65 godina.
  • Tamni urin: Manjak vode uzrokuje tamniji, koncentriraniji urin.
  • Anksioznost i promjene raspoloženja: Nedostatak tekućine može pojačati osjećaje mrzovoljnosti i negativnosti.
  • Smanjeno znojenje: Dehidracija može smanjiti sposobnost tijela da se znoji, što otežava regulaciju temperature.
  • Zbunjenost: Dehidracija može utjecati na kognitivne funkcije, što može dovesti do pada koncentracije i koordinacije.

VEZANI ČLANCI: 

Održavanje hidratacije pomaže tijelu da optimalno funkcionira i sprječava ozbiljne komplikacije. Evo nekoliko savjeta za hidrataciju tijekom ljeta:

  • Unos dovoljne količine vode: Preporučeni unos za odrasle je 9 čaša vode za žene i 13 za muškarce. Aktivnost, rad na otvorenom i vrijeme provedeno na suncu zahtijevaju dodatnu tekućinu.
  • Elektroliti i ugljikohidrati: Natrij i ugljikohidrati pomažu u održavanju ravnoteže tekućine. Sportski napici sadrže natrij i ugljikohidrate koji pomažu bržoj hidrataciji.
  • Oprez s alkoholom i kofeinom: Alkohol potiče gubitak vode, dok prekomjerne količine kofeina mogu utjecati na srce. Zamijenite alkoholna pića vodom i pazite na unos kofeina.

Ako se ne liječi, dehidracija može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Ako vi ili netko vama blizak doživite simptome kao što su zbunjenost, gubitak svijesti, vrtoglavica, ubrzan rad srca ili disanje, povišena tjelesna temperatura ili šok, odmah potražite hitnu medicinsku pomoć.

Preporuke HZZJZ-a za javnost: Kako se zaštititi od velikih vrućina

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije