Zdravlje svakog pojedinca nacionalni je resurs, ima univerzalnu vrijednost i ne poznaje granice. Odgovornost u tome imamo doslovno svi. Struka pruža svoje znanje i rad, administracija stvara uvjete, a u konačnici svatko od nas donosi i vlastite izbore kojima utječe na svoje te zdravlje bližnjih. Utemeljene i vjerodostojne informacije te podaci iznimna su pomoć i putokaz u donošenju tih izbora i odluka.
Pri tome je nezamjenjiva uloga medija koju projektom Zdravstvena pismenost postavljaju i pokazuju partnerski Večernji list, magazin Ordinacija i portalzdravlje.hr. Nećemo donositi sud i zaključivati o razini naše nacionalne zdravstvene pismenosti na temelju epidemioloških podataka. Preuzeli smo odgovornost ukazivati te svojim angažmanom povoljno utjecati na te podatke koji pokazuju "zdravlje nacije".
A oni nam godinama kazuju da se u ovoj zemlji umire od kardiovaskularnih te onkoloških bolesti i kako smo skloni rizičnom ponašanju, poput pretjeranog konzumiranja alkohola, pušenja i fizičke neaktivnosti. Kroz projekt Zdravstvena pismenost okupili smo i ujedinili sve ove nabrojane uloge i njihove nositelje jer je zdravlje svima nedvojbeni prioritet. Imati dostupnu utemeljenu i validiranu informaciju o zdravlju, izvor tako vrijednih uputa - cilj je koji smo postavili.
Korak na tom putu uvodna je konferencija istoimenog naziva koja će se održati u Zagrebu 31. siječnja gdje ćemo predstaviti projekt.
Uz brojne medicinske stručnjake, predstavnike pacijenata i njihovih udruga, važnost zdravstvenog opismenjavanja istaknut će i ministar zdravstva, izv.prof.dr.sc. Vili Beroš.
Aktualna zdravstvena administracija uostalom ovu je temu prepoznala njezinim postavljanjem u samu reformu zdravstva. Točna i dostupna informacija o zdravlju stoga nikad nije imala veću vrijednost, a mi kao mediji pokazujemo kako nikad nismo imali ovako velike mogućnosti da je odgovorno i podijelimo. Jer kako je uostalom i veliki Andrija Štampar poručio – zdravlje je za sve.