– Postat ćemo roboti – siguran je Bruno u svaku izgovorenu riječ.
Tema je trebala biti budućnost, njegova dakako, ali Bruno bira razgovarati o robotima s puno čudesnih moći.
Po posebnom programu
Razgovaramo u njegovoj učionici V. osnovne škole u Bjelovaru, namijenjenoj djeci s posebnim potrebama i školi koja radi 24 sata na dan. Stacionar je za djecu s teškoćama u razvoju.
– Kad postanemo roboti, preživjet ćemo 2021. Ljudi moraju kod automehaničara i u bolnicu kako bi prošli sve što trebaju da postanu roboti. Meni će tada biti 31 godina i jedva čekam da to vidim – nastavlja Bruno. Nikome tko ga sluša ne pada na pamet reći kako će ta, za njega famozna 2021. godina, stići za pet godina i kako će on biti deset godina mlađi od vlastite računice. Njegovu tezu potvrđuje 17-godišnji Branimir.
Njih su dvojica najbolji prijatelji koji su se u trećem razredu upoznali u spomenutoj školi za učenike s posebnim potrebama.
– Želim živjeti sretno – ističe tijekom razgovora Branimir.
– Sretno živiš samo kad ti se ostvare sve želje – objašnjava. On je sretan, nastavlja, otkako je u svojoj školi.
– Ovdje su moji prijatelji, igramo nogomet, sviđa mi se i kuglanje. U školi sam sretan – kaže, a s njim se, s kratkim “da” odobravanja, slažu i 18-godišnja Mateja te Bruno.
Oni su tek troje od šezdeset učenika V. osnovne škole. Organizacija je to u kojoj se ostvaruje odgojno-obrazovni i rehabilitacijski rad prema posebnim planovima i programima primjerenim potrebama i mogućnostima učenika s većim teškoćama u razvoju u dobi od 7 do 21 godine. O učenicima se brine 20 profesora rehabilitatora, 11 pomoćnika u nastavi te 12 članova tehničkog osoblja.
– Sudjelujemo u svim kulturnim i javnim manifestacijama grada, a svoja vrata otvaramo osnovnim i srednjim školama s kojima blisko surađujemo – kaže ravnateljica Lucija Dronjak. Iako učenici te bjelovarske škole ne mogu poput ostalih učenika sudjelovati na natjecanjima iz matematike, povijesti ili geografije, a u nastavnom programu nemaju fiziku, kemiju, biologiju ni strani jezik, visoko konkuriraju u likovnim i sportskim natjecanjima, i to na državnoj razini. U školi uče voziti bicikl, spremati jednostavna jela, osamostaliti se za život, a ponosni su i na svoju zadrugu „Petica“ u kojoj izrađuju keramičke predmete. Mnogi učenici svaki dan nakon nastave odlaze kući, drugi čekaju vikend – kada se vraćaju u obiteljsku atmosferu. Do tada su smješteni u stacionaru škole.
Počinje odbrojavanje
Iako u svojoj školi imaju sve potrebno, od njege i pozornosti profesora, nedostaje im mnogo opreme. One nemedicinske. Večernji list zajedno s partnerima projekta odabrao je urediti školu u sklopu akcije “Ordinacija iz bajke”. Uređenje dnevnog boravka, senzorne sobe, obnova igrališta samo je dio velikih radova koji će za nekoliko tjedana biti završeni u školi kako bi učenici imali sve potrebno.
– Naša je škola lijepa. Ovdje je jako lijepo, bolje nego u mom selu – kaže Branimir, nakon što je Bruno poželio zapjevati pjesmu koje se u tome trenutku prisjetio.
– U našoj školi trudimo se zadovoljiti sve njihove potrebe, počevši od odgojno-obrazovnih do zdravstvenih i socijalnih problema. Učimo ih kako se prilagoditi svemu – kaže ravnateljica Lucija Dronjak i više nego zadovoljna velikom akcijom “Ordinacija iz bajke”.
A sada slijedi odbrojavanje, kažu učenici koje zanima kako će nakon preuređenja izgledati njihova nova škola.
>>'Škola nije smetala ni Austro-Ugarskoj ni Kraljevini SHS'