Stoljeće nakon prvog Dana žena društvo je sve sklonije priznati koliko treba žene, a ravnopravnost u većini zemalja, pa čak i Hrvatskoj, više nije toliko upitna. Iako brojke Državnog zavoda za statistiku navode kako je više nezaposlenih žena nego muškaraca, a posljednji podaci o plaćama i to da su žene gotovo 12 posto manje plaćene, većina prvih dama svojih profesija ima o cijeloj situaciji ponešto drukčiju sliku.
- Rekla bih da smo u našem poslu ravnopravni, jednako nas se prihvaća i imamo jednake plaće neovisno o spolu. Možda je eventualno problem što je u svjetskoj literaturi napisano puno više likova za muškarce nego za žene, ali i u tome se stvari sve više mijenjaju – smatra zagrebačka glumica Mia Begović te dodaje kako "društveni odnosi u našoj zemlji ne idu na ruku žena, jer trebaju biti i domaćice i majke i taj privatni dio života pada na njihova leđa, pa su na taj način limitirane. Ili možete biti glumica koja je 24 sata posvećena poslu ili majka i glumica. Iako primjećujem da mlađe genereacije, tridesetogodišnjaci koji su u braku i vezama sve dijele, i to mi je drago vidjeti, puno se lakše dogovaraju oko obveza nego moja generacija".
S njom se slaže i dugogodišnja spikerica, voditeljica i urednica HRT-a Ksenija Urličić koja vjeruje da se u skorijoj budućnosti čak vraća vrijeme matrijarhata.
- Nikada u svom radu nisam imala osjećaj da sam slabije plaćena ili da mi je onemogućeno napredovanje zbog toga što sam žena, dapače, iako statistike pokazuju kako je puno manje žena na rukovodećim mjestima, ali vjerujem da će se to ubrzo promijeniti. Treba se promijeniti mentalitet, a to se ne može nikakvim zakonom – kaže Urličić i zaključuje "kako su žene sposobnije nositi životni teret i spremnije na žrtve te će u nekoj skorijoj budućnosti preuzeti vodeću ulogu u društvu. Na kraju krajeva, počeli smo s matrijarhartom, a kako se sve u životu događa u ciklusima, tako vjerujem da se ponovno vraća to doba".
Sličnih su iskustva tijekom svojih dugogodišnjih karijera u modnoj industriji i direktorica Lisce Josipa Poljičak i dizajnerica Morana Saračević kao i magistrica farmacije Mirjana Brlečić, kreatorica linije Nikel. Ono oko čega se sve slažu je se posljednjih godina vidi sve veći napredak po tom pitanju.
- Vidim da se zapošljava sve više žena u svim područjima, no ponekad je nama ženama zbog obitelji i mnogih drugih stvari teže u potpunosti se posvetiti karijeri. No, društvo sve više treba žene, jer na drukčiji način promišljamo. Činjenica je da su naši mozgovi drukčiji – zaključila je Mirjana Brlečić.
Odavno je očito kako djevojke mogu raditi sve što i dečki, a da su se godine borbi za ženska prava i jednakost u nekim zemljama isplatile, pokazuje i polako sve prihvaćeniji trend čak i kod nas, posebno među mlađim muškarcima da s lakoćom dijele takozvane ženske poslove s partnericama.
Živjele Žene!..vaš vjerni obožavatelj