Bavljenje sportom za većinu sportaša više je od puke fizičke aktivnosti, posebice bavljenje ekipnim sportom. Biti dio tima dobar je osjećaj i sjajan način za povezivanje s ljudima.
Sport povezuje, ne samo članove određene sportske ekipe, već i članove njihovih obitelji, navijače, što možda najbolje ilustrira primjer hrvatske nogometne reprezentacije koja je više puta ujedinila čitavu naciju te potaknula mnoge mlade da se i sami počnu baviti sportom. I znanstvena ispitivanja su potvrdila da sudjelovanje u ekipnim sportovima sa sobom nosi čitav niz fizičkih i psihičkih prednosti, pišu stručnjaci s američkog Sveučilišta Sjeverna Karolina.
VEZANI ČLANCI:
Pozitivan utjecaj na zdravlje i izgled: Svi bi se trebali baviti nekom fizičkom aktivnošću, a posebice osobe koje su sklone nakupljanju kilograma. Stručnjaci kažu kako je idealno 150 minuta tjedno baviti se umjerenom aktivnošću ili 75 minuta intenzivno trenirati, što pomaže u izbjegavanju kroničnih tegoba poput dijabetesa, artritisa i srčanih bolesti. Ponekad je teško pokrenuti se, no motivacija kod većine raste uključivanjem u neki od ekipnih sportova, poput nogometa, košarke ili rukometa, gdje su ostali članovi tima podrška u izazovnim situacijama.
Dostupnija zdravstvena skrb: Većina registriranih klubova ima angažirane zdravstvene stručnjake koji su na raspolaganju svim članovima kluba. U suradnji i dogovoru s njima moguće je odrediti zdravstvene ciljeve svakog pojedinca, primjerice gubitak određenog broja kilograma, izgradnju mišićne mase i slično. Uz trenera i suigrače, liječnici su potpora na putu do ostvarenja zadanog cilja.
GALERIJA: Sedam razloga zašto biste trebali piti kavu
Izgradnja snage i izdržljivosti: Redovita tjelesna aktivnost ključna je za izgradnju snage i izdržljivosti. Jača rad i snagu srca, povećava gustoću kostiju i mišićnu masu.
Veće samopouzdanje: Treniranje bilo kojeg sporta pomaže u izgradnji samopouzdanja, ne samo zbog dobrog fizičkog izgleda koji garantira redovni trening, već i zbog osjećaja pripadnosti grupi. K tome, istraživanja su pokazala kako su sportaši manje skloni depresiji i anksioznosti.
VEZANI ČLANCI:
Osjećaj sreće: Sportaši koji sudjeluju u ekipnim sportova su zdraviji i zadovoljniji životom, velikim dijelom i zbog osjećaja pripadnosti te kontinuirane društvene interakcije. Osim toga, bavljenje sportom smanjuje stres.
Bolje obrazovanje: Sportaši često imaju više prosječne ocjene te češće završavaju formalno školovanje nego ljudi koji se ne bave sportom jer disciplinu sa sportskih terena projiciraju i na ostala životna područja. Postoje i različite sportske stipendije koje uspješnim mlađim sportašima omogućuju bolje uvjete obrazovanja.
VIDEO Snimka svadbe: 'Svekrva je došla u vjenčanici, trebala sam tada shvatiti da slijedi i razvod'