Apsolutno je protiv čuvanja čokolade u hladnjaku, ističući: "Čuvanje čokolade u hladnjaku je loše iz nekoliko razloga, a prvi je da čokolada lako može upiti mirise drugih namirnica u vašem hladnjaku”, prenosi Mirror. Dalje je objasnio: "Drugo, ako ohladite slatkiše, od hladnoće mogu izgubiti okus. To umanjuje užitak i zadovoljstvo koje čokolada pruža." Također je naglasio još jedan problem: "Promjena boje je još jedan veliki problem, do kojeg dolazi kada vlaga u hladnjaku uzrokuje 'šećerni cvat', što znači da šećer izlazi na površinu."
Iako neki možda misle da čuvanje čokolade u hladnjaku sprječava njezino kvarenje, čokolada zapravo ima relativno dug rok trajanja prije nego što se pokvari. Trajnost čokolade ovisi o njenim sastojcima – čokolade s mlijekom traju oko 10 do 12 mjeseci, dok tamna čokolada bez mlijeka može trajati više od dvije godine. Joshuin savjet? Čuvajte svoju čokoladu u ormariću, a ne u hladnjaku. Napomenuo je: "Kuhinjski ormarić je bolja opcija, sve dok je suh, jer vlaga može negativno utjecati na okus s vremenom. Idealna temperatura za čokoladu je između 12 i 18 stupnjeva Celzijusa, jer sve iznad toga može dovesti do topljenja."
VEZANI ČLANCI:
"Ako otvorite čokoladu, zamotajte je u hermetički zatvoreni omot ili spremnik. To će pomoći u zaštiti čokolade od vlage i vanjskih mirisa koji bi mogli negativno utjecati na okus." "Također, pazite da čokoladu držite dalje od izravne svjetlosti, jer ne samo da uzrokuje 'šećerni cvat', već i topljenje. Čokolada koja je procvala šećerom i dalje je sigurna za konzumaciju, ali neće izgledati toliko privlačno i može imati malo drugačiji okus." Na kraju, način na koji čuvate svoju čokoladu svodi se na osobne preferencije. Neki ljudi uživaju u hrskavom ugrizu hladne čokolade u odnosu na onu na sobnoj temperaturi. Samo budite sigurni da je ispravno zamotana nakon što je otvorite.
Znate li od čega je napravljena popularna čokoladica KitKat?