Tihomir Dujmović
Autor
Tihomir Dujmović

Linić uz pomoć HDZ-a izručio ostatke privrede 
u bankarske ralje

prosvjed prosvjetari,sindikati (1)
Robert Anić/PIXSELL
13.10.2012. u 12:00

Za prošlog mandata Linić je pomogao prijatelju u Viktoru Lencu, a u ovom prijateljima u Diokiju i Ingri. Da ima prijatelje u Gredelju, ni on ne bi završio u stečaju

HDZ otvaranjem pitanja novih poreza, suludog poskupljenja režija i slučaja Gredelj ulijeva nadu da će se napokon ozbiljnije početi baviti i ekonomijom. Dosad se šutjelo i lutalo. Primjerice, kad je Karamarko izjavio da HDZ za davanje autocesta u koncesiju traži referendum, Šuker je u Saboru rekao kako je za tu opciju potreban, dakle, i dovoljan – zakon. Shvativši da ima prostora za igru, SDP-ovac Denona rekao je u raspravi da se Šuker slaže s njihovim prijedlogom samo da za njegovu provedbu traži zakonski okvir. Šuker, ali i ostatak HDZ-a u Saboru, šutnjom su potvrdili da se s tim slažu, premda je Karamarko precizno tražio – referendum! Odšutio je HDZ u Saboru i sve moguće Čačićeve gafove, čak i onaj da nikad neće dati ostavku, premda je prije dva puta javno rekao kako odlazi iz Vlade već na proljeće ako se BDP ne digne!

Umjesto rasta, koji je obećao Čačić, BDP i danas pada. Brojne su, dakle, situacije kad HDZ neshvatljivo šuti, da bismo nedavno doživjeli i to da sa SDP-om diže ruke za vrlo diskutabilne zakone o financijskom poslovanju. Naravno da treba podržati Linićevu upornost u uvođenju reda u financijsko poslovanje zemlje te traženju obveze plaćanja u roku do 60 dana, ali nije normalno da se i vlast i oporba pritom slažu kako treba dati privilegiran status stranim bankama kakav nemaju ni u svojim zemljama.

Naime, banke prema postojećim zakonima mogu samo iznimno imati vlasništvo u drugim tvrtkama, a kad se to i dogodi, zakon traži da se u roku od šest mjeseci riješe tih udjela. To je potpuno logično jer bi u protivnom banke bile u svojevrsnom sukobu interesa te bi uređivale ekonomske odnose u određenoj zemlji prema vlastitim potrebama i faktički bi mogle kupiti koju god tvrtku požele. No, Slavko Linić tim je zakonom omogućio stranim bankama, koje trenutačno imaju 35 milijardi kuna nenaplativih kredita, od čega čak 20 milijardi u tzv. realnom sektoru, da pretvore svoja nenaplativa potraživanja u vlasništvo, bez stare obveze da se tih dionica moraju riješiti u roku od šest mjeseci. To zapravo znači da im je omogućio besplatno saniranje jer da nema te odluke, banke bi bile prisiljene otpisati nenaplativa potraživanja, a centrale tih banaka morale bi dokapitalizirati svoje banke u Hrvatskoj zbog pada jamstvenoga kapitala.

Dakle, umjesto dolaska nekoliko svježih milijardi kuna u bankarski sektor, Linić s HDZ-om omogućuje drugu, ujedno i zadnju fazu privatizacije hrvatskoga gospodarstva, a koju će provoditi upravo banke. Jer one će nakon što dugove pretvore u dionice krenuti u njihovu prodaju, nakon čega slijede masovni otkazi i prestanak djelatnosti, a sve u cilju grabeži gole imovine, obično zemljišta. Ima li kraja hrvatskoj gluposti? Sjećate li se kad je Zagrebačka banka “ušla” u tvornicu duhana Zagreb? U ekspresnom roku slijedio je stečaj, zatvaranje tvornice, štrajk i otpuštanja, a potom trgovina zemljištem u centru grada. To ne treba čuditi, to je jednostavno bankarski stil. Baš zato im se nije smjelo dopustiti da ponovno imaju prilike pokazati svoju surovost i halapljivost! Jesu li banke pitale državu koga i s koliko novca kreditirati? Jesu li ikada kreditnu aktivnost usmjerile prema našem nacionalnom interesu?

Nisu, jer da jesu, ne bi gospodarstvo imalo manje kredita nego pojedinci za kupnju dionica, automobila, jahti i vikendica! A prije nego banke po svom trgovačkom kriteriju naprave stampedo po hrvatskoj privredi, a napravit će ga temeljito, jer nema tko im nije dužan, slijedi partijski sud koji će odlučiti koje će tvrtke preživjeti, a koje će dekretom odumrijeti.

Te ključne odluke donosit će novoizmišljene tzv. Linićeve trojke. Naime, prema novom zakonu ministar financija izravno imenuje predsjednika i članove nagodbenog vijeća koji biraju povjerenika predstečajne nagodbe koji obilaze tvrtke u nevolji, pregovaraju s vjerovnicima i odlučuju o njihovoj sudbini. To će biti tihi marš hrvatske ljevice kroz hrvatske firme jer je ministar financija primarno političar pa će i predstečajna vijeća, makar bila i stručna, primarno biti odabrana – političkom logikom. Samim tim odabir koga će se spašavati, a koga će se gurnuti u stečaj bit će isključivo politički, da ne velim ideološki.

Nije li Linić za prošlog mandata pokazao selektivnim pomaganjem Viktoru Lencu da se ne zna suspregnuti kad treba pomoći kućnom prijatelju, a nije li u ovom mandatu pomagao prijateljima u Diokiju i Ingri? Da su ti prijatelji bili u Gredelju, ni on ne bi završio u stečaju! Je li moguće da oko te fatalne strategije postoji konsenzus SDP-a i HDZ-a?     

Ključne riječi

Komentara 13

AT
atomised
13:31 13.10.2012.

Nažalost HDZ još nije ponudio gospodarski program, i to s konkretnim mjerama (a ne lijepim deklaracijama) koje bi poduzeo u slučaju dolaska na vlast. Gdje mu je vlada u sjeni s "ministrima" koji će komentirati i ukazivati na propuste ekipe na Markovom trgu? Koji će nuditi i braniti alternativna rješenja? Imam osjećaj da se prije čeka da se vladajuća garnitura sama po sebi toliko izblamira pred javnošću da bi se glasovanjem protiv oni vratili na vlast. A ako je tome tako, onda to nije toliko porazno za HDZ koliko je porazno za izglede ove države koja nema političku elitu koja zna upravljati državom već političke karijeriste koji ne vide dalje od vlastitog nosa i novčanika u džepu.

ZE
zeljkonl1
13:53 13.10.2012.

Ili da budem jasniji,sto je veca recesija to banke traze vece garancije za svoj kapital.Izostanu li vece garancije,one se povlace sa trzista,ili ne daju vise kredite tako lako.I to upravo u trenutku kad je kapital najpotrebniji....U tom smislu odlicno razumem Linica.A to sto bi Dujke hteo je samo fantaziranje bez pokrica.Zato Dujke pre nego sto napises prouci,pitaj,analiziraj,budi kritican prema sebi,i prestani vise lagati ljude.Pisi istinu!

DU
Deleted user
13:30 13.10.2012.

Bankarske ralje!? To "vrišti" iz naslova... Dakle, hrv. stanovništvo spada u tzv. debt friendly narode - veoma lako uđu u minuse po tekućim, kredite, leasinge itd. Za razliku od nekih drugih naroda gdje je to drugačije... Posljedično, i šefovi hrv. tvrtki su također debt friendly i ne haju za činjenicu da jednom, kad im banka odobri kredit, morat će vraćati i glavnicu i kamate. I onda, kad lakomislenost dođe jednom na naplatu kasnije, onda se bankare proziva da su lihvarska mafija i još niz takvih epiteta. Ne, zna se što je lihvarstvo i postoji zakonski prag. Netko lakomisleno rastrckao iznos kredita ili što nije pretpostavio kako teško će gutati kasnije rate leasinga - loša poslovna procjena i nema koristi prozivati bankarski sektor i "častiti" ih. Tako je recimo Gredelj inkasirao popriličnu svotu od prodaje lokacije stare tvornice pa su jedno vrijeme luksuzirali (npr. tvornički restoran) i spiskavali, a onda je čarolije nestalo i više nema ni za struju platiti nego samo stižu kreditne rate i režije. Znaju radnici tko je i što je u tome omastio brk! Bankarske ralje su širom razjapljene, ali većina uđe med očnjake zbog vlastite pohlepe i Lako ćemo!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?