28.10.2011. u 12:00

Ako se zec izvučen iz šešira uopće ne pokaže živim, nego iluzijom, bit će to fijasko.

Da ono o čemu se na njemu odlučivalo nije tako ozbiljno i bitno, summit lidera eurozone mogao bi se usporediti s mađioničarskim showom. Dva najvažnija zaključka – rezanje grčkog duga od 50 posto i jačanje EFSF-a uz pomoć Kineza – zapravo podsjećaju na popularne trikove u kojima se reže žena u kovčegu i vadi zec iz šešira. Žena u kovčegu zapravo je Grčka, a zec je Kinez s novcima.

Hoće li trikovi upaliti? Vidjet ćemo, točka nipošto još nije gotova.

Ako žena u kovčegu pokaže znakove života i nakon što je prepolovljena, trik je uspio. Zaista, ako ovo rezanje duga sretno prežive i Grci i investitori koji su “dobrovoljno” pristali da izgube 50 posto novca, zdušno ćemo zapljeskati genijalnosti tog trika.

Ako se zec izvučen iz šešira uopće ne pokaže živim, nego iluzijom, bit će to fijasko. Ako se pokaže ne samo živim nego još i udijeli svakome u publici po 100 eura, bit će to povijesni uspjeh.

Kineze tek treba nagovoriti da daju ozbiljan novac u EFSF, a Europljani se nadaju da će priskočiti i Brazilci. Ali brazilski ministar financija već je bio izjavio da Brazilci neće investirati u europske obveznice i da bi taj problem trebali riješiti sami Europljani. To je otprilike kao da zec kaže mađioničaru: izvadi ti svoju mamu iz šešira, a mene pusti na miru.

Ključne riječi

Komentara 25

MR
mravac8
23:46 28.10.2011.

Ugo Kajvez Pa i Britanija je Imperija. I Monako. I još neke europske države u kojima je život neusporedivo kvalitetniji nego u Hrvatskoj.

Avatar Čitatelj300
Čitatelj300
13:59 28.10.2011.

Brazilci ne žele pomagi Europi jer ni ona nije njima pomagala a i ostatak svijeta sada vjerojatno sa guštom promatra dok se nekad bogate i moćne staroeuropske zemlje na koljenima klanjaju drugima i mole za pomoć, to je samo dokazalo koliko je EU zapravo slaba, što je najgore od svega HR tek sada treba doći u EU što je zapravo ironija jer ako nas nisu primili dok je sve bilo OK zašto bismo mi prihvatili to članstvo ako će nam donijeti obavezu financiranja nekih država u stečaju i u svakom slučaju trebali bismo to članstvo odgoditi na par godina 3-4 dok se ne vidi što će biti sa EU.

MR
mravac8
14:47 28.10.2011.

opa bato Ovaj članak a i ovo što se događa nema ama baš nikakve veze sa tim što su se države ujedinile u EU. Odnosno problem nije politički već ekonomski. Ili da se kojim slučajem nisu ujedinile a da suu se ponašale jednako Grčka, Italija, Španjolska ..... bile bi jednako zadužene odnosno bile bi u jednakim problemima. Dakle, niti rješenje problema nije raspad EU nego čisto nešto drugo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?