genetski test 10 000 kuna

Kada i zašto obaviti radikalnu mastektomiju?

rak dojke
Foto: Thinkstock
1/2
12.02.2015.
u 17:00

Žene se boje takvog testa jer on znači godine straha, liječničkih kontrola i čestih pregleda

Rezultati genetskog testiranja koje je provela TV voditeljica i autorica nekoliko popularnih knjiga Josipa Pavičić Berardini (37) bili su razlog zbog kojeg se odlučila podvrgnuti zahvatu uklanjanja obiju dojki.

Majka dvoje djece prošle je godine oboljela od karcinoma dojke koji je uspješno odstranila, no liječenje koje je uslijedilo bilo je za nju, kao i mnoge žene koje se suoče sa sličnom dijagnozom, prekretnica u odnosu prema svom zdravlju, sebi i konačno obitelji.

Josipa se zbog svega toga odlučila podvrgnuti dodatnim pretragama i provesti genetsko testiranje čiji rezultati pokazuju vjerojatnost obolijevanja od malignih bolesti, odnosno u Josipinu slučaju od recidiva.

Riječ je o metodi kakva se u zapadnim zemljama redovito provodi, a kod nas još individualni izbor i može se obaviti na nekoliko klinika. Kod sumnje na rak dojke iz uzorka krvi testiraju se genetski lokusi (mjesto na kromosomu) BRCA1 i BRCA2. Ako se testovi pokažu pozitivnima, vjerojatnost za razvoj raka dojke vrlo je velika. Rezultati testiranja nisu samo Josipu potaknuli da se podvrgne zahvatu koji mnogi smatraju radikalnim, a drugi izborom koji daje priliku za nastavak normalnog života.

Javna svjedočenja

Josipa je o svom izboru progovorila javno, a u svijetu su to učinile mnoge poznate osobe. Američka glumica Christine Applegate obje je dojke uklonila prije sedam godina, oskarovka Kathy Bates prije dvije godine nakon recidiva karcinoma, a Sharon Osborne prije tri. I naša televizijska novinarka i urednica Hloverka Novak Srzić podvrgla se obostranoj mastektomiji jer je oboljela od vrste raka koji je prijetio i drugoj, zdravoj dojci. Prof. dr. Ivan Drinković, specijalist radiologije i predsjednik Hrvatskog senološkog društva, objašnjava kako su pojavnosti karcinoma zbog kojih se savjetuje obostrano odstranjivanje dojki realnost, no ne i toliko učestali da bi izazvali paniku i strah među svim ženama oboljelima od raka dojke.

– Riječ je o specifičnim oblicima malignih bolest koje se pojavljuju kod 5-6 posto svih oboljelih žena. Na prvom je mjestu lobularni invazivni karcinom dojke koji se često “seli” i na drugu dojku te slučajevi kada je u dojci više karcinoma, što se događa u 30-40 posto slučajeva. U toj su skupini i slučajevi kada karcinom metastazira na drugu dojku te žene koje su bile izložene intenzivnim zračenjima tijekom ranijih liječenja. Posebna su priča žene kod kojih se razvila velika anksioznost zbog straha od bolesti dojke – objašnjava prof. Drinković.

Ženama s teškom anamnezom na rak dojke HZZO bi trebao platiti genetsko testiranje

Ivan Drinković, prof.dr.spec. radiologije

Nije kraj ženstvenosti

Genetska testiranja drži opravdanim kada je riječ o pacijenticama koje u obitelji imaju više slučajeve obolijevanja od raka dojke, no ne i preventivno jer takvi rezultati nisu relevantni.

– Naše žene još uvijek dosta loše reagiraju na preporuku za genetska testiranja, ne samo zbog činjenice da je riječ o vrlo velikom izdatku od gotovo deset tisuća kuna već i zbog straha od rezultata i spoznaje da će godinama biti pod čestim pregledima i pretragama.

Rjeđi su karcinom koji će se proširiti i na drugu dojku da bih zbog njih savjetovala uklanjanje

Ljerka Eljuga, dr. spec. onkolog

Dr. Ljerka Eljuga svakodnevno se susreće sa ženama oboljelima od raka dojke:

– Bilo je situacija da savjetujem žene na obostrano odstranjivanje grudi, no nipošto ne i kao preventivnu metodu ako za to nema zaista utemeljenih razloga. Preporuka se odnosi na žene oboljele od multicentirčnih karcinom, pogotovo ako postoji obiteljsko nasljeđe kod bake, mame, tete, sestre... Stoga sam zagovornik preventivnih pregleda.

Da odstranjivanje obje dojke nije rijetkost ni u hrvatskoj praksi, potvrdio nam je i dr. Miroslav Kinčl koji je, kaže, izveo nekoliko desetaka takvih operacija:

– Vrlo je važno da žene imaju punu i preciznu informaciju i da je riječ o odluci koja je utemeljena na preciznim nalazima. No, potreba za dvostrukom mastektomijom nije kraj ženstvenosti.

– Zahvat je vrlo čist, a obavljamo ga tako da stvaramo platformu za rekonstrukciju koju pak savjetujemo napraviti tek nakon završetka liječenja. No, kako bi se žene osjećale bolje, odmah im se ugrađuje privremeni implantat.

>>Godišnje do 2.500 novooboljelih od raka dojke, sve više Hrvatica na preventivnim pregledima

>>Zdenko Herceg: Rak nije "peh" i možemo ga izbjeći

Komentara 1

PA
Paton
17:11 12.02.2015.

nice bra

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?