BIJEDA POLITIKE

Mora SDP-ove bajke

05.06.2007.
u 19:00

Ona pučka  "svako čudo - tri dana"  izgleda da neće vrijediti glede izbora Zorana Milanovića za šefa SDP-a. Moguće je da će priče i rasprave o njegovu izboru biti nakratko prekinute utakmicom s Rusima i razglabanjima o njoj, a onda opet biti nastavljene razgovorima o Milanoviću. Jer, Milanovićev se dolazak na mjesto Ivice Račana još prije nekoliko mjeseci činio bez većih izgleda, sličio na razložnu ambiciju, ali s malo mogućnosti da se ostvari.

Dok je dijelu pučanstva izvan SDP-a, ali sklonom politici, pojava mladog, nepoznatoga, retorički umjerenoga i kultiviranoga Milanovića bila neočekivano, pa i ugodno iznenađenje, dio SDP-a, nesklonon ambicioznom mladiću, njegovu je ambiciju svodio na uzgredicu "naša mašta može svašta". Otprije nekoliko dana Milanović je postao "narodna priča", ali i stranačka mora onih esdepeovaca koji su se protivili njegovu izboru.

U starim i poznatim licima pretrpanoj politici Milanovićeva je pojava neočekivana novost. On je u posljednjih nekoliko godina zapravo jedino novo političko lice koje, osim ambicija, pokazuje i neke kvalitete koje ih prate i čine realnim. Utoliko Milanovićeva pobjeda premašuje unutarstranačke okvire. Njegova bi pobjeda mogla biti i najava SDP-ove "politike novog kursa", ali i definitivnog  čišćenja nekih zaostataka te politike. Izborom Milanovića SDP-ovo je članstvo pokazalo da dijeli opće stavove o nužnosti novih i mladih osoba u politici, ali želi i nešto novo u svojoj stranačkoj politici.

Da je željelo znano, izabralo bi nekoga od Milanovićevih konkureneta. Tonino Picula nije prošao unatoč tome što se činio nekako najbližim Račanovom shvaćanju politike, pa onda i kao nekim njezinim legitimnim nastavljačem. Taj mu, uvjetno rečeno, doktrinarni legitimitet nije bio dovoljan. Jednako kao ni Milanu Bandiću politička lojalnost, koju je redovito pokazivao spram Račana, kada god bi se u stranci posumnjalo da Bandić djeluje po principu "sam svoj majstor".

Bandićeva se pretenzija na mjesto stranačkog predsjednika pokazala nerealnom i pogrešnom procjenom. Njegovi stranački i ini protivnici stvorili su nevidljivi zid na kojemu je već prije konvencije pisalo "Bandić, non pasaran", no on to nije vidio ili nije želio vidjeti. Iz prolaska u drugi krug izbacio ga je dojam o bandoglavosti i teško oborivi dojam da je atipični, a za mnoge i antipatični socijaldemokrat. Željka Antunović nije pobijedila ni unatoč činjenici da je zapravo bila "izvorni socijaldemokrat". 

Možda joj je odmoglo baš to što se svojedobno s Antunom Vujiććm i drugima iz SDSH  priključila SDP-u, što nikad u njegovu ideološki tvrđem dijelu nije dokraja prihvaćena kao "SDP-ov kadar". Taj je dio stranke nije prihvatio ni unatoč njezinoj "skojevskoj retorici", koja se doimala bliskom upravo tom stranačkom dijelu. Njihove simpatije očito nije uspjela pridobiti, ali je zbog spomenute retorike vjerojatno ostala kraća za glasove glasača kojima se takav govor ne sviđa.

Mnogima se u SDP-u, ali i SDP-ovim simpatizerima, ne sviđa  Milanovićeva najava da će njegov favorit za budućega premijera biti Ljubo Jurčić. Možda više zbog toga jer Jurčić ni sam dugo nije znao bi li u SDP ili ne bi, što nije "ponikao u SDP-u", nego što se njegov projekt "industrijalizacije Hrvatske" doima zastarjelim, kao projekt iz prošloga stoljeća.

Premda se čini da je Milanovićevim izborom u SDP-u "sve leglo na svoje mjesto", taj bi izbor, ali ne zbog Jurčića, mogao pobuditi i stranačke napetosti. Mir između Milanovićevih pristaša i pristaša kandidata koji su izgubili sigurno će držati vjera u mogućnost izborne pobjede. Ali ako se ona ne dogodi, Milanović bi mogao postati stranačka, a SDP nacionalna priča.

Želite prijaviti greške?