Prvostupanjske presude Haaškog tribunala hrvatskim generalima potaknule su brojne reakcije u Hrvatskoj, koje se ne stišavaju. Narod i većina političara gotovo su jednoglasno odbacili presudu za zločinački pothvat, međutim, nakon prvotnog šoka, sve se više javljaju glasovi “razuma” te se nude razna objašnjenja i argumenti u prilog haaške presude. Takvima treba stalno ponavljati da Haaški sud nije stalni, već ad hoc sud, što znači da ga je UN osnovao sa zadatkom procesuiranja zločina samo na prostoru bivše Jugoslavije i Ruande u svrhu pomirbe i stabilizacije ratom zahvaćenih područja.
U cilju donošenja željenih presuda, a zbog nedostatka dokaza, Haaški sud je uveo nova pravila u sudsku praksu, poput neograničenog tumačenja zapovjedne odgovornosti i preširoke definicije zločinačkog pothvata. Tko može imati razumno objašnjenje za presudu kojom se kažnjava većom kaznom netko tko je propustio spriječiti zločin nego što bi se kaznio stvarni počinitelj zločina? U vojnoj akciji Oluja od paramilitarnih formacija nakon završetka vojnih operacija stradalo je, prema raznim izvorima, od 47 do 250 civila i taj je broj strašan, ali ne želeći ga umanjiti jer zločine treba kazniti, sjetimo se koliko je nedužnih ubijeno u, na primjer, borbama koje su vođene protiv Hitlerove Njemačke i fašizma.
Koliko je nedužnih civila stradalo u bombardiranjima njemačkih gradova ili Zadra, gdje su saveznički zrakoplovi ispustili barem sto puta više bombi nego HV granata na Knin. Ako bi se Haaška pravila primijenila u Nürnbergu, za prekomjerno granatiranje, odnosno sravnjenje sa zemljom brojnih gradova, i danas bi u zatvorima bile sve savezničke vojske, odnosno njihovi zapovjednici i šefovi država. Koliko bi godina zatvora Haaški sud presudio za etničko čišćenje folksdojčera iz Jugoslavije, Mađarske, Poljske i drugih zemalja? Hrvatska je ne samo prihvatila već i inicirala osnivanje Haaškog tribunala vjerujući u međunarodne institucije i pravdu.
Zar nisu haaški istražitelji godinama prekapali po transkriptima Ureda predsjednika? I što su našli? Od svih razgovora i odluka jedini „dokaz“ za zločinački pothvat je dvojbeni brijunski transkript i zar ta činjenica nije upravo snažna potvrda da zločinačkog pothvata nije bilo. Oni koji su se pobrinuli da haaški istražitelji neuspješno tragaju u Uredu predsjednika za dokazima o zločinačkom pothvatu trebali su osigurati obranama generala također slobodan pristup toj dokumentaciji, u kojoj bi se zasigurno našlo transkripata koji oštro opovrgavaju presudu.
Politika je osnovala Haaški sud i, prema svjedočenju bivše glavne tužiteljice Carle del Ponte, koja u svojoj knjizi opisuje kako je Mladićeva predaja zaustavljena zbog oštrog protivljenja Engleske, politika u njegovu radu ima dominantnu ulogu. Danas je na svu sreću Hrvatska pokazala zrelost zahvaljujući, među ostalim, porukama nepravedno osuđenih generala koji pozivaju na razum i staloženost radi pripremanja žalbenog postupka. Narod u Hrvatskoj duboko osjeća da parafraziramo predsjednika Obamu kako „pravda nije zadovoljena“ a žalbeni postupak će pokazati hoće li međunarodne institucije sačuvati barem minimalnu razinu autoriteta.
naravno da ne može....kad sudi hrvatima....za hrvate je nepravedan, a za srbe pravedan, dapače jako blag........kad sudi srbima, za srbe je nepravedan, a za hrvate pravedan, dapače jako blag...........ali što vam reći na ovo šamaranje brojem poginulih........imate listu od 600 ljudi sa imenima i prezimenima......ali vi se pozivate na neke svoje izvore....ili još gore na službene izvore rh.....isto je tuđman radio sa jasenovcem.......sramotno....fašistički.......ako ne znate.....tuđman je utvrdio da je broj žrtava u jasenovcu oko 1100....službeno objavio na hrt-u u dnevniku.....pustite mrtve na miru i bavite se živima....pogotovo sobom.....novinarstvom bolje ne.....ali eto sad je vaše vrijeme....vampira koji si grade karijeru na tuđoj krvi.....