Kao i proteklih dvanaest godina otkad se održava u prostorijama Fakulteta elektrotehnike i računarstva, i ovogodišnji SferaKon, okupljanje ljubitelja znanstvene fantastike i srodnih žanrova, privukao ej oko tisuću posjetitelja koji su uživali u filmskim projekcijama, predavanjima, kupnji knjiga – novih i antikvarnih - i stripova, igrama s kartama, na ploči a i uživo, kostimiranju i prije svega međusobnom veselom druženju tijekom sva tri dana najveće konvencije u Hrvata.
Na svečanoj skupštini u nedjelju navečer dodijeljene su nagrade SFera za fantastično stvaralaštvo, a – također uobičajeno – svi posjetitelji dobili su zbirku pripovjedaka domaćih autora; ovogodišnja se zove "Stune nemira". Počasni gost, kanadski autor fantastike R. Scott Bakker, potpisao je čitateljima hrpu svojih knjiga u izdanju "Algoritma" i održao dobro posjećena predavanja. Pojavilo se i nekoliko veterana domaće ZF-scene, onih koji su u davnim sedamdesetima osnivali zagrebačku udrugu ljubitelja ZF-a, prvu u bivšoj državi, a koje današnji sve mlađi fanovi ZF-a zovu "sferosauri", napola podrugljivo a napola s poštovanjem. No, po broju djece koja su trčkarala konvecijom ili uz roditelje sa zanimanjem promatrala sve što s eoko njih događa, vidljivo je da, kao što i priliči žanru okrenutom budućnosti, hrvatski ZF itekako ima budućnost; čak su jedno predavanje, ono o teen i "tween" fenomenu "Sumraka", održale dvije djevojčice od kojih jedna ima 12 a druga 10 godina, i koje je bilo iznimno dobro primljeno.
Ovogodišnji SFeraKon odvijao se i na Facebooku i Twitteru, što nije bilo teško izvesti jer su posjetitelji konvencije obično najveći ljubitelji novih tehnologija.
Zbog manjih organizacijskih problem,a neki od predavača morali su svoje izlaganje držati "na prazno", bez pripremljenih ilustracija i slajdova, ali je barem satnica sjkajno funkcionirala i događaji (osim jednog pomaka za sat vremena prvog dana) nisu kasnili.
Pogledajte ugođaj SFeraKona:
Misli svih zagrebačkih i hrvatskih fantatsičara već su okrenute travnju 2010. i 32. SFeraKonu, a sve su glasniji i oni koji tvrde da bi Zagreb trabao ući natjecanje za kandidaturu organiziranja neke zbilja veliek konvencije, poput krovnog Worldcona s nekoliko tisuća posjetitelja, za koji je potrebno godinama lobirati i koji je logistički zahtjevan poput sportskih prvenstava na europskoj ili svjetskoj razini, ali i višestruko isplativ.