Klima-uređaji - hlade, ali i štede

Najbolja zaštita od ljetnih vrućina u suvremenim stanovima

15.05.2009.
u 10:50

Ono prirodno rashlađivanje za ljetnih mjeseci koje se prije postizalo kvalitetnom gradnjom prilagođenom podneblju, sada se u velikom broju suvremenih stanova može postići jedino ugradnjom klimatizacijskih uređaja. Oni su, često, jedini spas od nesnosnih vrućina kad ljetno sunce zagrije moderne ‘krletke’ u stambenim zgradama. I dok jedni hvale doprinos klima-uređaja zdravlju te boljoj radnoj sposobnosti, drugi ih i dalje smatraju nepotrebnim luksuzom jer, tvrde, loše djeluju na okoliš, a ljudsko tijelo naviknuto na umjetno stvorenu klimu više ne podnosi dobro prave ljetne uvjete.

Unatoč prigovorima, ovakav je način rashlađivanja sve popularniji, što pokazuje podatak da čak više od četvrtine kućanstava u Hrvatskoj ima ugrađen klimatizacijski uređaj. U svijetu ih ima toliko da su Ujedinjeni narodi upozorili da je zbog njih znatno porasla potrošnja energije tijekom ljetnih mjeseci te savjetovali štedljivije korištenje. Stoga je, odlučite li se za klimatizaciju doma, prilikom uporabe najvažnija umjerenost.

Štedljivi A i A+
Prilikom odabira uređaja za rashlađivanje doma najbolje je izabrati one štedljivije, koji imaju oznaku klase A ili A+. Skuplji su, ali se dugoročno isplate. Preporučuju se inverterski klimatizacijski uređaji jer oni hlade kontinuirano, a ne na mahove. Također, u odnosu na standardne štede do 40 posto energije. Osim toga, rashladni uređaji svake su godine sve kvalitetniji. Novi modeli troše sve manje struje, pridonose čistoći i optimalnoj vlažnosti zraka te su tihi pri radu, precizno održavaju zadanu temperaturu, a dizajn im je sve ljepši.

Kupci se, međutim, prilikom kupnje najčešće povode za cijenom. Stručnjaci ipak preporučuju da se ne kupuju najjeftiniji uređaji proizvođača koji nisu poznati na našem tržištu jer mogu biti nekvalitetni, i teško se mogu naći rezervni dijelovi u slučaju kvara. Uređaji srednjeg cjenovnog razreda dobar su izbor za prosječnog kupca s prosječnim zahtjevima. Dok najjeftiniji aparati koštaju oko 1700 kuna, prosječna je cijena za proizvode Toshibe, LG-a i Samsunga, koji se kod nas najčešće traže, 3000 kuna. Oni skuplji uređaji, poput Daikinovih ili Panasonicovih, mogu doći i više od 5500 kuna.

Pitajte znalce
Prilikom ugradnje važno je konzultirati se sa stručnom osobom kako ne bi došlo do pogreške. Treba uzeti u obzir više stvari: broj prostorija koje se želi klimatizirati, njihov raspored i mjesto gdje se uređaj namjerava instalirati. Klima-uređaj mora biti smješten tako da ne puše u onaj dio prostorije u kojem se ljudi najdulje zadržavaju.

Kad se jednom klimatizacijski uređaj ugradi, to nije sve. Mora se redovito održavati – temeljito čistiti i dezinficirati.

Želite prijaviti greške?