Novi papa Franjo I. izabran je dvotrećinskom većinom kardinala. No, u BiH za izbor koga ili čega zna biti dovoljno i manje od trećine. Onda se utvrdi kardinalna greška, a kod kardinala takvo što ne događa se. Pa bi u BiH konačno trebalo nešto mijenjati na tom planu. Planovi postoje, ali realizacija izostaje. I Franjo I. zna o čemu se u BiH (ne) radi. Teško se nešto može trenutačno promijeniti jer u tijeku su politička preslagivanja i stranačka raslojavanja. Umjesto rješavanja starih problema, BiH dobiva nove stranke. Iznosi se prljavi veš, a pere tko koga stigne. Pravi Oprah show! Umjesto pružanja ruku imamo podmetanje nogu i sve u tom stilu. Imamo i neprirodnih položaja ruku, prljavih startova, povlačenja, zaleđa, pljuvanja protivnika i raznih simuliranja pa se tu više ne bi mogao snaći ni Mateo Beusan, Oko sokolovo.
Neka svaka stranka u prosjeku riješi samo po jedan posto problema, svih sto posto bit će riješeno. No, problem je u tome što njih više od 50 posto ne želi rješenje ni pet posto problema. Jer bi onda same sebi postale problem. Jer samo su problemi za njih rješenja. Ako se nastavi ovakvom dinamikom, u BiH će biti više stranaka nego birača! Jer neke stranke neće ni ići na izbore i glasati za svoje protivnike. Tko bi normalan preuzeo vlast u takvoj situaciji. Rješenje je onda prelazak BiH iz poluprotektorata u protektorat. Ali neće nitko htjeti biti protektor. Već dugo čujemo od uglednih stranih dužnosnika kako se oni ne bi htjeli miješati u raspetljavanju onoga što su sami zapetljali. Svi brucoši na pravnom fakultetu znaju kako se ustrojavaju države s tri konstitutivna naroda, ali kao da netko u BiH želi ustrojiti nešto neustrojivo. A ako nešto nije ustrojivo, onda je rastrojivo!
Prije toliko vremena čuli smo kako je sve to bilo kao privremeno, a onda se pokazalo kako je u BiH samo privremenost stalna. Pa se na jedno u BiH jedno vrijeme gleda ovako, na drugo obratno, na treće nikako, a na sve skupa svakako. Iz Republike Srpske uporno nastoje biti što više baš prava republika, a još više srpska, a službeno Sarajeva još upornije nastoji biti saraj za čitavu BiH. Mostar nastoje podijeliti, a većina u njemu želi da bude ustrojen kao i većina bh. gradova, zapravo kao svi ostali. Mnogo toga u BiH sliči hlačama: na jedna vrata uđeš, na dvoja iziđeš, i kad misliš da si izišao, tek si ušao!Pa pripadnici naroda i građani BiH ne znaju što se događa. Tako je jedan radnik treće smjene legao na zasluženi počinak, ali san nikako na oči. Taman kad bi konačno zaspao snom pravednika, čuo bi glasove susjeda:
- Ne valja BiH, BiH ništa ne valja!
Nedugo potom čuo bi:
- BiH je katastrofa, BiH ništa ne valja!
Radnik treće smjene ustane da vidi ono što čuje, a onda ču:
- BiH je odlična, super, ali Federalna televizija sad se ne vidi!
Vidio je jednog susjeda na krovu koji je namještao antenu, a drugog na prozoru koji mu je priopćavao prijam analognog signala na svom televizoru. A tako će biti sve dok konačno BiH ne dočeka digitalizaciju televizijskog i radijskog signala. BiH mora požuriti s tim, kao i s mnogo toga, na što je tjeraju iz Bruxellesa, kako bi se koliko-toliko približila Europi.
No, do tog približavanja BiH Europi ne može doći prije europskog ustroja same BiH. Za manje od mjesec dana očekuje se puno toga u tom pogledu. No, poglede na BiH valjalo bi malo usuglasiti. Pri tome, dabome, valja dobro otvoriti oči da se opet ne podvali nešto neeuropsko pa će ponovo biti povuci-potegni, a bh. repa ostati u glibu. Očito je da nekima Europa nije po ukusu, a hvale je punih usta. Pa odnos stare dame Europe i daytonskog braka sliči na nezgodnu zgodu s građaninom BiH, njegovom suprugom i punicom.
- Zašto se tvoj muž ne raduje kad ja dođem kod vas? – upita majka svoju kćerku.
- Znaš, mama, on je jakom osjećajan, ali reagira sporo, ne voli naglo iskazivati svoje osjećaje. On će se jako veseliti tek kad ti odeš – pojasni joj kćerka.
Umjesto rješavanja starih problema, BiH dobiva nove stranke
Još nema komentara
Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.