Svjetska atletska federacija (IAAF) trudila se potisnuti istraživanje iz 2011. godine o dopingu, a sve kako ne bi stiglo u javnost. No napokon se to dogodilo i svijet je upoznat s razmjerima korištenja nedopuštenih sredstava u atletici, baš uoči Svjetskog prvenstva u Pekingu (22. - 30.8.).
Svjetska antidopinška agencija (WADA) ga je financirala, a Rolf Ulrich vodio je tim koji se bavio pitanjima o dopingu. Ono što je vjerojatno najviše zabrinulo IAAF jesu podaci prikupljeni tijekom Svjetskog prvenstva u korejskom Daegu jer od 1800 atletičara njih 34 posto je izjavilo da su to radili unatrag 12 mjeseci.
- Morali smo nakon istraživanja potpisati izjave i povjerljivosti podataka i bilo nam je zabranjeno o tome diskutirati i između sebe - rekao je Ulrich.
I dalje ne smije govoriti o svim detaljima, ali s obzirom da je 2013. dio "procurio", može se govoriti o tom dijelu. Ali i IAAF ne brani govoriti općenito o brojkama, samo se ne smije detaljno o imenima, metodama traženja dopinga i koliko je sve skupa pomoglo dopingiranima da poboljšaju svoje rezultate.
- Obvezali smo se (WADA op.a.) da nećemo koristiti rezultate istraživanja bez odobrenja ukoliko dobijemo pristup atletičarima - pojasnio je Ulrich.
Naglasio je i da mu nije jasno zašto se čeka tako dugo s objavom jer nova tehnologija se pojavila, koja retroaktivno može otkriti počinitelje, pa je tako 28 atletičara kažnjeno zbog uzimanja nedozvoljenih sredstava između 2005. i 2007. godine.
>> Najveći skandal u povijesti: Dopingirani sportaši osvojili 55 zlata na OI i SP?
Pa kako da sad ukinu doping i puste atleticare da ruse svjetske rekorde bez dopinga?Srusili bi bar jedan do 2070.godine.Stari prdonje i kladione, su totalno unistili sport.