Talijanski investitori već prisutni u Hrvatskoj, ali i brojni novi, žele nastaviti ulagati u Hrvatsku, međutim očekuju poboljšanje poduzetničke klime, istaknuto je u srijedu na skupu o talijanskim ulaganjima u Hrvatskoj.
Skup, održan u Komori Zagreb, okupio je 50-ak predstavnika talijanskih tvrtki koje posluju u Hrvatskoj, a u uvodnom je obraćanju ministar gospodarstva Tomislav Panenić istaknuo da nova Vlada radi na poboljšanju poduzetničkog investicijskog okruženja. Ministar je kao neka od najvažnijih područja u koja se može investirati naveo poljoprivredu i energetiku.
Spomenuo je primjerice i Petrokemiju, za koju je kazao da se rješava ključni problem nabave plina, dok je za LNG terminal kazao da Vlada ima ubrzane planove. Pozvao je talijanske poduzetnike da nastave surađivati s Hrvatskom, pogotovo u proizvodnom sektoru jer smatra da će Hrvatska u globalnim trendovima povratka proizvodnje s istočnih tržišta u Europu imati važno mjesto.
Talijanski veleposlanik u Hrvatskoj Adriano Chiodi Cianfarani u svom se obraćanju osvrnuo na tradicionalno dobre bilateralne i gospodarske odnose dvije zemlje. Skrenuo je pažnju i na nove natječaje za prekograničnu suradnju, od kojih će prvi biti objavljen na jesen, u vrijednosti 236 milijuna eura, što, smatra, može stvoriti nove mogućnosti za suradnju Italije i Hrvatske.
Istaknuo je i kako ima jako puno talijanskih tvrtki koje su u Hrvatskoj već više od 20 godina te kako postoje i snažni izgledi za budućnost jer ima dosta novih tvrtki iz Italije koje žele ulagati u Hrvatsku.
"Hrvatska ima prednosti za talijanske ulagače, ali i neke kritične točke te se nadamo da će se poboljšati investicijska klima, što najavljuje i nova hrvatska Vlada", kazao je.
I on i predsjednik Udruge talijanskih poduzetnika u Hrvatskoj Dubravko Hoić komentirali su službene hrvatske brojke o talijanskim investicijama od 1993. do 2015. godine, prema kojima su Talijani u Hrvatsku uložili 1,4 milijarde eura, što je pet posto od ukupnih stranih investicija. Smatraju, naime, kako su talijanska ulaganja podcijenjena i da su te brojke znatno veće.
Hoić je tako kazao da njihovi podaci pokazuju da su talijanske investicije u tom razdoblju iznosile više od 2 milijarde eura i činile više od 10 posto ukupnih stranih investicija u Hrvatskoj, pri čemu su najveći ulagači bile banke sa 481 milijunom eura, a po djelatnostima slijede ulaganja u nekretnine od 300 milijuna eura i u turizam od 120 milijuna eura.
"Ta razlika u talijanskim investicijama može se objasniti nedostatnim hrvatskim statističkim praćenjem. Znamo i da su talijanski investitori bolje pozicionirani nego što kaže hrvatska statistika, po kojoj smo na šestom mjestu", rekao je Hoić, iznoseći i podatak da u Hrvatskoj radi više od 150 talijanskih tvrtki, koje zapošljavaju više od 15 tisuća ljudi.
Istaknuo je i kako bi rezultati u smislu investicija mogli biti i puno bolji da nema problema s kojima se susreću, a kako je pokazala anketa među članicama Udruge talijanskih poduzetnika u Hrvatskoj ključni su problemi - pravna nesigurnost, česte promjene poreza, nejednaki tretmani na lokalnim razinama, parafiskalni nameti, kompleksna administracija, dugo trajanje sudskih postupaka te radno zakonodavstvo.
"Građevinske dozvole i upis u zemljišne knjige čekamo beskrajno dugo, nesigurno je i stvarno vlasništvo nad nekretninama, nedostaju nam poticaji za zapošljavanje, pogotovo mladih, a i inspekcije su nerazumno česte i s nejasnim nadzorom", iznio je Hoić.
Pozvao je ministra da se u Ministarstvu gospodarstva otvori jedan forum kao mjesto gdje bi se svi koji imaju probleme mogli obratiti te najavio da će Ministarstvu udruga uskoro dostaviti "bijelu knjigu" sa svim naznačenim problemima i očekivanjima.
Vlasnik talijanske Florian grupe Elvio Florian najavio je na skupu novi investicijski plan te grupe za Hrvatsku, prema kojemu će uložiti u Vukovar 25 milijuna eura u novu tvornicu parketa, postrojenje kogeneracije i proizvodnju peleta, gdje će zaposliti oko 500 novih ljudi te još bar pet-šest manjih tvrtki iz drvnog sektora kao kooperante.
"Želimo da male pilane i druge tvrtke koje se bave drvetom rade za nas, a mi im jamčimo konkurentnost proizvoda jer smo prisutni na brojnim tržištima u svijetu, a i u Hrvatskoj gotovo svake godine ostvarujemo gotovo 8-postotni rast prihoda", rekao je Florian.
Za ovu je godinu najavio još i investicije u Lipovljanima te Ludbregu, vrijedne više od 15 milijuna eura. Na skupu je potpisan i sporazum o suradnji između Agencije za investicije i konkurentnost (AIK) i Finesta, financijske institucije za potporu i promicanje tvrtki iz sjeveroistočnog dijela Italije u inozemstvu.
>> Kako iz začaranog kruga politike i ekonomije: Odlaze zbog kaosa, a ne posla