Boris Tadić u Beogradu se pokazao kao galantan domaćin Ivi Josipoviću. Uz protokolarni svečani doček, zasadili su drvo u Parku prijateljstva, Tadić ga je poveo Knez Mihajlovom, na koktel na Kalemegdanu, obojica s osmijehom od uha do uha. Sve samo da se vidi kako je riječ o zatopljenju odnosa između Hrvatske i Srbije. I dobro da je tako jer zatopljenje odnosa vodi i k boljoj gospodarskoj suradnji, većem povjerenju među narodima, protoku ljudi, posebice turista, a i odnosi Hrvatske i Srbije ključni su za stabilnost jugoistoka Europe.
No, u stvarnosti je sve to još daleko od političko-medijske idile. Obojica su razgovarala o mnogim zajedničkim pitanjima, ali su preskočila ona u kojima se Hrvatska i Srbija ne mogu složiti. Nije tu samo pitanje Kosova. Hrvati u Srbiji traže za sebe ista prava kakva imaju Srbi u Hrvatskoj, ali Beograd ne želi takav reciprocitet. Kad-tad na dnevni red će doći i rješavanje graničnih pitanja u kojima Srbija pokazuje iste aspiracije kao i Slovenija. Ključno je i ponašanje Srba u Hrvatskoj, posebice njihovih političkih predstavnika – vode li oni samostalnu politiku, u interesu hrvatskih Srba, ili su produljena ruka Beograda.
Obojica su istaknula da su za međusobne odnose najvažnija otvorena pitanja povratka izbjeglica, imovine Srba u Hrvatskoj, zaštite jezika i pisma kao dijela kulturnog identiteta, ali i pitanje granica i sukcesije te nestalih i zatočenih čija se mjesta pokopa još uvijek ne znaju. No, to je tek djelomice točno. To su pitanja od kratkoročnog značenja. Ona dugoročna puno su bolnija, teža i kompleksnija, ali su ključna za mir i stabilnost. Srbija se još nije dovoljno suočila sa svojom nedavnom prošlošću. Tadić i beogradska politička elita inzistiraju na građanskom ratu 90-ih, a da su o tome razgovarali, bilo bi zanimljivo čuti što bi rekao Josipović ako se zna za njegov nastup nedavno u Pečuhu, kad je puhao u istu trubu kao i Tadić u “svome” tekstu u “The Wall Street Journalu”.
Nedavno je naš vodeći sociolog rata prof. dr. Ozren Žunec, što je ostalo posve nezapaženo, upozorio da Srbi moraju napustiti obrazac mišljenja koji vodi u sukobe: “Uzmu li se u obzir neki pokazatelji, može se reći da to samorazumijevanje još uvijek nije na najboljem putu da otkrije zablude i krive procjene. Kao jedan od primjera za to može poslužiti činjenica da se i ove godine na komemoraciji jasenovačkim žrtvama u Donjoj Gradini, dakle na desnoj obali Save, odnosno u Republici Srpskoj, od strane političkog vodstva tog entiteta i u nazočnosti predsjednika Republike Srbije, koji se smatra predstavnikom najmodernije i najeuropskije opcije u današnjoj srpskoj politici, moglo čuti da je u Jasenovcu pobijeno sedam stotina tisuća ljudi.
Nije sada toliko bitno što su i najsavjesnija istraživanja različitih znanstvenika, uključujući i one koji pripadaju narodima koji su imali najveće i najtragičnije gubitke u tom logoru smrti, pokazala da se radi o manjem broju – uostalom, kad su ovakve stvari u pitanju, brojevi nisu odlučni jer je i jedna smrt strašan zločin – nego u tome da se ne odustaje od iz poznatih pragmatičnih razloga svojedobno proizvoljno postavljene brojke koja je s vremenom poslužila za stvaranje mita ne samo o Jasenovcu nego i o genocidnoj naravi Hrvata. Ne odustajati od te brojke znači ne odustajati od mita koji je bio jedna od najpogrešnijih premisa pobune te na taj način stvarati subjektivne pretpostavke i motivacijske temelje budućeg sukoba.”
Žunec je usto upozorio i na mnoge druge krivotvorine koje dolaze iz službenog Beograda, kao tvrdnja da je područje Republike Srpske Krajine, dakle područje zahvaćeno pobunom, bilo “središte” i “ishodište” sveukupnog života Srba u Hrvatskoj. Sve ovo upućuje na to da s Beogradom treba surađivati i zatopljivati odnose, ali s nužnim oprezom i bez euforije.
Obojica su razgovarala o mnogim zajedničkim pitanjima, ali su preskočila ona u kojima se Hrvatska i Srbija ne mogu složiti.
Komentara 18
Slazem se upotpunosti sa autorom ovog clanka.Tko ce nas zastupati ,da nebudemo ponizeni,i da jednom rascistimo povijest,a posebno Jasenovac.Bas zbog Jasenovca ,ja osobno nevjerujem Srbima.Jasenovac i zrtve ,kojima se tako puno manipulira,ocito je dokaz da Srbija i njeno vodstvo nije iskreno.Nama netreba bratstvo i jedinstvo,gdje moramo opet biti poslusni i odobravati sve sto nam Srbija servira.Dok god Srbija javno neprizna da je napravila agresiju na nasu zemlju i dok god Srbija neobjavi sto je stvarna istina u Jasenovcu,nemoze biti dobrih odnosa izmedu nase dvije zemlje. Ovo sve mi daje jako veliku dozu opreza.
\"acide\" Civilizovanana Hrvatska ? hahaha 27 posto neinformiranih ne cine tu tvoju \"civilizovanu\"...Hrvatsku.... polako, doći će opet vrijeme za bežaniju, ostalo vas je još puno prikrivenih i polako dižete glavu (ps skupljajte lovu za traktore)! \"ACIDE\" jesi li ti tii ti glasovao za Josipovića?
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Svjedoci smo po tko zna kojeg \"sastanka\" Ive Josipovića sa Borisom Tadićem u posljednjih par mjeseci. Njihove zajedničke izjave i nastupi u javnosti itekako potvrđuju tezu o tzv građanskom ratu i onoj staroj srpskoj podvali \"tko nas bre zavadi\" ! Tko su mesije novog bratstva i jedinstva Hrvaske i Srbije? Da li je Ivo Josipović upoznat tko je Boris Tadić ? Boris Tadić je deklarirani velikosrbin sa istim obiteljskim pedigreom. Djed od Borisa Tadića, Spasoje Tadić je bio četnički zapovijednik, glavni organizator organizacije Ujedinjenje ili smrt ( Crna ruka), a zadužen je bio i za nabavku oružja Mladoj Bosni a samim time i umiješan u atentat na Franju Ferdinarda. Otac od Borisa je bio jedan od glavnih organizatora srpske \"inteligencije\" na liniji Velike Srbije ( Virovitica-Karlovac-Karlobag ) .I vrlo je lako žaključiti da Srbi \"svoga konja za utrku \" imaju ali šta je sa nama Hrvatima? Tko će zastupati naše interese u tom novom \"bratstvu i jedinstvu \"? Ivo Josipović ?