Debussy, Brahms i Schumann samo su neka od velikih imena skladatelja klasične glazbe za koju glumac John Malkovich otvoreno kaže da su – šaka jada. Naravno, riječ je o komičnom performansu pod imenom „The Music Critic“ koji dolazi u Lisinski 4. prosinca. Riječ je o spoju teatra, glazbe i komedije, pomiješane u performans u kojem će glavni narator, glumac John Malkovich ući u ulogu oštrog glazbenog kritičara i iznijeti salve ne baš ugodnih komentara na račun ovih velikih skladatelja. Cijeli koncept osmislio je Aleksey Igudesman, koji će s ansamblom pratiti Johna Malkovicha na violini tijekom njegove izvedbe.
Namjera im se nije zamjeriti
Iako će u ovom djelu John Malkovich iznijeti salve uvredljivih komentara, zapravo prvobitna namjera nije se zamjeriti, već shvatiti da postoje ljudi koji nešto što se smatra remek-djelom jednostavno ne vole. Radeći na ovome projektu, Igudesman se poslužio drastičnim primjerima iz Leksikona glazbenih uvreda Nicolasa Slonimskog.
Lisinskim će tako odzvanjati komentari poput „neprirodna, odvratna glazba“ i slično, a ovaj je performans već postigao svoje uspjehe u brojnim drugim gradovima, gdje je dobio ovacije publike.
Malkovich za autora Igudesmana tvrdi da je veoma bistar momak, no smatra da je ovo djelo tek u nastajanju te da je svakom novom izvedbom sve bolje i zanimljivije.
'Prekasno je da ga deportiramo'
Uvrede, iako su upakirane u komični performans, ne nailaze baš uvijek na odobravanje. Tako je turski redatelj, kritičar i glumac Nedim Saban u svojoj kritici predstave napisao da je prekasno deportirati Malkovicha iz Turske, budući da je već spakirao svoje kofere i otišao. U kritici je doslovce preklinjao tamošnje vlasti da Malkovichu više nikad ne dopuste nastup s tom, kako ju je nazvao, jadnom predstavom.
Malkovich s kritikama nema problema. Tvrdi da bi kritičari trebali raditi upravo to – kritizirati. On je, prema vlastitim riječima, samo pokušao ući u ulogu najstrožeg kritičara i spojiti sve kritike na jedno mjesto na humorističan, scenski način. To mu nije predstavljalo osobit problem, s obzirom na to da je glumio i mnogo opasnije likove.
Zanimljivo je istaknuti da je Malkovich slavni glumac, poznat po brojnim ulogama u Hollywoodu zapravo hrvatskog podrijetla. Za njega se, kako kaže, mogu otimati i Bosna i Hercegovina, Srbija te Crna Gora, ali on se zapravo osjeća kao Amerikanac. Jednom je posjetio, kako je rekao, selo u kojem je navodno živio njegov djed, ali jednostavno ne osjeća nacionalnu pripadnost Hrvatskoj, budući da je cijeli život proveo u Americi.
Podrška Ine za izvedbu „The Music Critic“
Dvorana Lisinski zahvalna je Ini na podršci kao zlatni sponzor ovog događaja. Nije to ništa neobično, s obzirom na to da se upravo INA pokazala kao veliki prijatelj kulture i kulturnog razvoja u Hrvatskoj još od svojih početaka. Tako podržava preko 10 vrlo važnih manifestacija za domaću kulturu kao što su Đakovački vezovi, Vinkovačke jeseni te brojne druge. O svom djelovanju, INA je izradila kratki, kreativni videozapis.
- INA godinama kontinuirano pruža potporu kulturnim i umjetničkim institucijama, a za Koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskog veže nas posebno prijateljstvo. „The Music Critic“ Johna Malkovicha samo je jedna u nizu predstava koje smo podržali, a koje doprinose raznolikosti kulturne scene u Hrvatskoj. Ulaganjem u kulturne sadržaje ujedno pozitivno utječemo i na kvalitetu života, a to ćemo nastaviti činiti i dalje – izjavila je Tamara Karagity, direktorica Korporativnih komunikacija i marketinga u Ini.
Za kulturu kad je najteže
Upravo se INA pokazala dostupnom i društveno odgovornom kompanijom za vrijeme razornih potresa u najtežim trenutcima za cijelu Hrvatsku, pa i kulturni sektor. Tada je donirala nešto više od 2 milijuna kuna kulturnim ustanovama.
Tada su iz uprave tvrtke rekli kako imaju visoku svijest i poštovanje prema kulturi i kulturnim ustanovama, te da ih je stradanje brojnih kulturnih obilježja grada Zagreba posebno pogodilo. Donirani novac iskorišten je za obnovu najhitnijih potrebitih ustanova kulture.
Osim sanacije potresom pogođenih ustanova, svojim djelovanjem pomogli su brojnim hrvatskim kazalištima, te je upravo zahvaljujući njihovom sponzorstvu izvedeno mnoštvo predstava u različitim kazalištima Hrvatske.
Njihova svijest o važnosti kulture posebice je jasna uzme li se u obzir činjenica da je upravo INA jedan od osnivača Zaklade Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti. Na sve dosadašnje suradnje, a posebice u Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog, ravnatelji imaju samo riječi hvale i više no pozitivna iskustva. Cijeli popis podržanih ustanova i manifestacija dostupan je ovdje.
Sadržaj nastao u suradnji s Inom.