Za Hrvate se voli reći da su mali narod, ali od velikog značenja. Naši sportaši nižu svjetske uspjehe, znanstvenici postižu zapažene rezultate, a ispisali su i povijest. Ne samo svoju nego i Osmanskog Carstva. Ibrahim-paša, koji nam je postao bliži zbog serije "Sulejman Veličanstveni" na RTL-u, pomogao je Sulejmanu II. da postane najveći vladar u turskoj povijesti, no ono što malo tko zna je to da je Ibrahim-paša – rodom iz Požege.
Nedostatak podataka
Scenaristi su se pišući seriju služili povijesnim činjenicama kako bi što vjerodostojnije prikazali zbivanja u 16. stoljeću. A u većini spisa stoji da je Ibrahim bio Grk iz Parge kojeg su Osmanlije kao dijete odveli u Tursku i tamo ga preobratili na islam. No, spisi koji se čuvaju u Gradskom muzeju Požega govore drukčije. Muzej u svom opusu ima i izdanje Hrvatskog kola u kojem je ispisana životna priča Ibrahima-paše. Hazim Šabanović, autor teksta "Ibrahim-paša Požeški, veliki vejzir Sulejmana II." piše kako su Turci jako malo pisali o Ibrahimovu podrijetlu, ali postoje zapisi da je sin građevinara Janka iz Požege. Šabanović najviše vjeruje zapisu Sidžili Osmanlije u kojem stoji "damad šehrijari Ibrahim paša požegali dur" što znači "carski zet Ibrahim-paša je iz Požege". U Šabanovićevu zapisu stoji i da ja Ibrahim u znak poštovanja prema rodnoj zemlji sagradio trgovačko svratište u Udbini 1531. godine te da je uvijek rado pomagao ljudima iz svoga kraja.
Pomalo je nejasno kako je točno Ibrahim došao pod okrilje Sulejmana II. Prema spisima koji se čuvaju u požeškom muzeju, Ibrahim je kao dijete odveden u roblje (tako je prikazano i u seriji), a brigu o njemu preuzeo je neki emir iz Kefe.
Žena ga koštala glave
Nakon što je Ibrahim s kršćanstva prešao na islam, emir ga je darovao princu Sulejmanu s kojim je odrastao u Manisi. Sulejmanu je bio vjeran prijatelj pa kada je došao na vlast, pobrinuo se i za Ibrahima. Najprije je bio čuvar oružja, a poslije mu je dodijeljena titula velikog vezira. U seriji nije prikazano da je Ibrahim prije nego što se oženio sultanovom sestrom Hatidže već bio u braku sa Skender-pašinom kćeri. Prema priči Ibrahim je bio sultanov vjerni prijatelj sve dok se u njihovo prijateljstvo nije umiješala Hurem koja je svog supruga uvjerila da ga Ibrahim želi skinuti s trona. Od straha da će ga izdati, Sulejman je 15. ožujka 1536. godine dao ubiti Ibrahima svilenim užetom. U Šabanovićevu zapisu stoji: "Tako završi svoj život ovaj slavni Hrvat, ljubimac sultanov, koji se, sprva prosti rob guslač, znao dizati i uspeti do najviše časti što ju je mogla dati silna država osmanlijska."
a Kad se počela emitirati hit-serija "Sulejman Veličanstveni", pobunili su se Turci jer su smatrali da su prikazane povijesne neistine. Jedna od pogrešnih činjenica, ako je vjerovati zapisu u Hrvatskom kolu, jest i to da je Hatidže, sultanova sestra, nadživjela supruga Ibrahima. Nakon njegove smrti na prodaju je stavljena cijela njegova ostavština što, prema Hrvatskom kolu, znači da Ibrahim iza sebe nije ostavio nasljednika, ali i da je Hatidže umrla prije njega jer bi u suprotnom njegova imovina pripala njoj.
>>Zbog incidenta Ibrahim-paša ide na sud