Za Josipu Pavičić putovanja su bogatstvo. Netko voli ulagati u nekretnine, netko u automobile, a netko, baš kao ona, u putovanja. Putovanje je za nju istraživanje, upoznavanje novih običaja, ljudi, gastrodoživljaja, povijesti, kulture i ritma života... Posljednja destinacija koju je posjetila bila je Španjolska. Dok je toplinski val početkom srpnja harao Hrvatskom, televizijska voditeljica, spisateljica i poučavateljica tehnika za samorazvoj s mlađim sinom Roccom uputila se u španjolsku prijestolnicu – Madrid. Putovanje u jedan od najvećih gradova Europe koji spaja tradicionalno i moderno izabrao je 12-godišnji Rocco kojem je bila velika želja posjetiti stadion kraljevskog kluba Real Madrida Santiago Bernabeu.
– Rocco obožava nogomet, igra nogomet, jednom godišnje odlazimo na obiteljsko putovanje i on obično bira prema nogometnim standardima. Tako smo prošle godine putovali u Pariz i najvažnije je bilo posjetiti stadion Saint Germain – govori nam Josipa na početku razgovora. Josipu smo ulovili netom nakon povratka u Zagreb pa je još svježih dojmova otkrila kako je proteklo putovanje, ali i što ih je sve oduševilo u Madridu.
– Letjeli smo iz Rima za Madrid, let je trajao nešto više od dva sata – kaže Josipa koja, kada su putovanja u pitanju, ponekad organizaciju prepusti u ruke specijaliziranih agencija, a nekada stvar preuzme i u svoje ruke. – Danas je moguće organizirati izvrsno putovanje s pristojnim budžetom – naglašava voditeljica.
Sa svojim sinom Roccom bila je smještena u hotelu koji se nalazi samo nekoliko kilometara od centra grada, a jedan kriterij bio je presudan za odabir smještaja u Madridu tijekom vrućih ljetnih dana.
VEZANI ČLANCI:
– Odabrali smo ga jer ima bazen s obzirom na to da su temperature u srpnju u Madridu prilično visoke, Madrid ima oko 240-250 sunčanih dana u godini, dobro je došlo tijekom dana rashladiti se u bazenu – napominje Pavičić.
I dok su se diljem Jadrana brojni domaći, ali i strani turisti smrznuli od cijena smještaja i hrane, u glavnom gradu Španjolske situacija je znatno drukčija. – Cijene su, rekla bih, osjetno niže negoli u Hrvatskoj ove godine. Ručak za četiri osobe na dobrom je mjestu oko 100 do 150 eura. Nezaboravno iskustvo imali smo na tržnici San Miguel koja se nalazi u samom centru Madrida. Uživali smo u bogatoj ponudi španjolskih delicija – tapasima, pršutu i voću – kaže Josipa.
U Madridu su proveli pet dana, a to je, kako ističe, sasvim dovoljno da se upozna grad.
– Imali smo dan za kulturu, dan za sport, dan za šoping, dan za gastrohedonizam, dan za izlazak... – nabraja Josipa koja nam je otkrila i što ju je najviše oduševilo u gradu koji ima oko tri milijuna tristo tisuća stanovnika.
– Madrid je grad sastavljen od ibero-romanskog naslijeđa. Nije se pretvorio u još jednu metropolu od betona i stakla već se kamenom popločane ulice i mali trgovi iz 18. stoljeća susreću s neboderima i golemim trgovima. Jedinstven izgled grada, najveća kraljevska palača u Europi, kraljevski botanički vrt koji je jedan od najvećih u Europi s oko 1500 stabala i više od 90.000 drugih biljaka. Oduševio me jedan bar (Sky bar 360) smješten na roof topu jedne zgrade koji ima terasu s prozirnim podom. Hodate, a pod vašim se nogama prostire grad. Neopisiv doživljaj – kaže Pavičić i navodi koje bi lokacije svakako valjalo posjetiti ako se nađete u Madridu. Jedna od njih je trg Plaza España. Riječ je o jednom od najprometnijih trgova i prometnih raskršća u Madridu. Nalazi se odmah pokraj Kraljevske palače i ostalih znamenitosti i atrakcija koje morate vidjeti, a prepoznat ćete je po golemom spomeniku španjolskog pisca Miguela de Cervantesa, fontani i jezeru te dvama najvećim zgradama u gradu koje okružuju trg – Torre de Madrid i The Edifício España. Nipošto nemojte zaobići ni Kraljevsku palaču (Palacio Real) koja je službena rezidencija španjolske kraljevske obitelji iako članovi obitelji ne stanuju u njoj već u palači Zarzuela koja se nalazi na rubu grada.
U Kraljevskoj palači održavaju se glavne ceremonije, a mnogi je smatraju najelegantnijom građevinom u Madridu. Proteže se na 135 tisuća četvornih metara, a u njoj se smjestilo čak 3418 soba, što ovu palaču čini najvećom palačom po broju kvadrata u cijeloj Europi. Impozantna građevina izgrađena je od kamena, a danas je, osim što je turistička atrakcija, ujedno i jedan od najvažnijih španjolskih muzeja.
Od ostalih lokacija koje svakako morate posjetiti nađete li se u Madridu Josipa izdvaja trg Puerta del Sol, tržnicu svježe hrane San Miguel, Park Retiro, kristalnu palaču, muzej El Prado i, naravno, stadion kraljevskog kluba.
– Svatko bi trebao otići i na Flamenco, oduševio me – savjetuje Josipa. A oduševljena je ostala i španjolskom kuhinjom i gastrodelicijama u kojima se može uživati po zaista pristupačnim cijenama.
– Volim štošta: Od tapasa do tortille Española (španjolski omlet) i Zamburinas a la gallega (Jakobove kapice gulaš), Calamares a la Andaluza. Najdraža nam je svima paella, posebno paella marinara! Pronašli smo restorane koji uz svoje ime imaju istaknuto i "Casa di paella". Obožavam šafran u kombinaciji s rižom i morskim plodovima – kaže voditeljica koju smo posljednji put na ekranu vidjeli prošle godine na Novoj TV gdje je imala vlastitu rubriku "Sasvim opušteno" unutar emisije "IN magazin". Naziv rubrike koju je vodila odlično opisuje i atmosferu na ulicama Madrida, ali i domaćine.
– Španjolci su i ljubazni i nasmiješeni, međutim rijetki među njima govore bilo koji drugi jezik osim španjolskog, što nam je bila velika prepreka u nekim situacijama kad smo tražili upute, objašnjenje, pomoć oko pronalaska neke ulice i slično... govorimo engleski i talijanski i mislim da smo u tih nekoliko dana komunicirali jedino s recepcijom hotela. Na ulicama je sve puno života unatoč visokim temperaturama. Tamo nema fjake – ističe Josipa koja se prisjetila i jedne anegdote s ovog putovanja.
– Jednu sam večer birala restoran u Latini (živahna četvrt Madrida puna uskih ulica i tapas barova). Kad smo sjeli za stol, dobili smo jelovnik na španjolskom, konobarica je govorila samo španjolski i što god smo pokušali pitati ona je kimala glavom i govorila: "Si, si, si." Odlučili smo eksperimentirati i riskirati, naručili smo predjela, tapase i glavna jela, a da pojma nismo imali što smo naručili. Inače restoran je visoko ocijenjen na različitim stranicama koje prate gastroscenu i ima Michelinove zvjezdice. U 22:30 izašli smo iz restorana gladni, pa se uputili u prvi McDonald's – kaže kroz smijeh Josipa.
U Madrid se više nema potrebu vraćati, no ne zbog fijaska s restoranom već zbog toga što je vidjela sve što je željela, a na pitanje gdje bi voljela uskoro otputovati, Josipa odgovara: – Osobno sam više za Skandinaviju, Englesku i Škotsku. U Edinburgh bi se uvijek vraćala.
Ostatak ljeta Josipa Pavičić provest će više-manje radno jer je sredinom lipnja objavila novu knjigu: "Ja, pa ja i opet ja: vodič za preživljavanje narcisa", a odmah nakon toga krenula je i s radionicama za žrtve narcisa.
– Sve su popunjene, što samo govori o tome koliko je naše društvo zlostavljačko – ističe Josipa i dodaje da će nakon završetka radionica baterije kratko napuniti na Jadranu, a potom joj je u planu istraživanje novih destinacija.
– Vjerujem da ću pobjeći tjedan dana na more. U listopadu putujem u Marakeš s najboljim prijateljicama. Bit će to zanimljivo žensko putovanje, a za proljeće moj je sin odabrao Portugal – kaže za kraj Josipa Pavičić.
VIDEO Sergej Trifunović ponovno izvrijeđao splitske policajce, zabranili mu ulazak u EU i još tri zemlje
spanjolska je osim marbelle, ibize, formentere i minorke/maljorke dosta jeftinija od hrvatske sto je meni apsurdno buduci da je spanjolska prosjecna placa i standard DUPLO veci od naseg.