S druge strane Atlasa

Južno od Atlasa

Maroko
Foto: VLTC
1/8
25.08.2015.
u 14:42

Ako ste ljubitelj pustolovnih romana ili filmova, sigurno vam je u nekom ternutku maštu uzburkala karavana koja se iz mističnog Marrakecha uputila u tajnovitu Saharu i još tajnovitiji Timbuktu. Da stvar bude bolja, neka mjesta ne postoje samo u mašti, nego ih i stvarno možete posjetiti i na kraju zaključiti da su ljepša i mističnija, nego li ih bilo koja mašta može izmaštati. Priče o Marrakechu i Timbuktuu ćemo ostaviti za neku drugu priliku i pozabaviti se onim što je između. A, to između, surove planinske, gudure, nasadi palmi i ruža, tihe utvrde, kanjoni rijeka i meki pijesak najljepši su u proljeće ili jesen.

Na drugoj strani Atlasa ćete se naći prešavši preko prijevoja Tizi N'Tichka, koji se nalazi na 2260m nadmorske visine. Zaustavite li se ovdje, na derutnom stajalištu, uživat ćete u nevjerojatnom prizoru planinskih vrhunaca prekrivenih snijegom i zelenih obronaka nešto niže. Uz šalicu čaja možete provjeriti sadržaj suvenirnice i nekoliko improviziranih tezgi uz cestu. Većinu ponude čine razni minerali i fosili, stijene i grnčarija.
Uz nekadašnji karavanski put, a današnju cestu, među najniže obronke moćnoga Atlasa ugnijezdila se utvrda, ksar, Kasbah Ait Ben Hadu. Kuće i zidine prostrane utvrde od gline pečene na suncu najbolje su očuvane među takvima, što je prepoznao i UNESCO te ju uvrstio na popis svjetske baštine. Utvrda je danas većim dijelom napuštena, a njezini stanovnici su se preselili u nešto modernije, obližnje selo. Šetnja tihim labirintom ulica napuštenoga grada poseban je doživljaj, a prizor, koji kasbah predstavlja u trenutku kada njezine crvene zidove obasijavaju posljednje zrake zalazećeg sunca, ne postoji u ničijoj mašti. Fotogeničnost ovoga mjesta prepoznali su mnogi filmaši, tako da su ovdje snimani "Gladijator", "Alexandar" i "Kraljevstvo Nebesko" ili "Igra prijestolja". U ksar možete ući cijeloga dana i ulaz se ne naplaćuje.
Uz obližnji grad, Ourzazate, nalazi se i najveći, marokanski, filmski studio. Večernja šetnja uspavanim ulicama ružičastoga grada ugodno je iskustvo. Ourzazat obično služi kao prenočište i ne nudi mnogo toga za vidjeti, ali, ako imate vremena posjetite Taourirt Kasbah u njegovom predgrađu. Na stjecištu karavanskih puteva izgradio ju je klan Glaoui, najmoćniji klan regije, koji je kontrolirao sve puteve prema Zapadnoj Africi. Kasbah ima više od 300 prostorija i UNESCO je financirao obnovu nekih njezinih dijelova. Danas se mogu obići prostori nekadašnjih kuhinja, harema i primaćih soba.
Prije nego li okrenete prema jugu i Sahari, otputite se prema istoku. Cesta obrubljena nasadima ruža i palmi vodi do gradića Tinghir, koji se smjestio na rubu klanca Toudra. Možda klanac izgleda impresivnije iz daleka, nego li kad se već nađete u njemu, ali svakako vrijedi prošetati između njegovih visokih strana i napraviti pokoju fotografiju. Proljeće i jesen su godišnja doba, kada ćete u kancu naići na lijep, tirkizan tok rječice.
Nakon obilaska klanca, još ćete se neko vrijeme voziti prema istoku, a zatim kod gradića Erfoud, napokon, možete krenuti na jug prema Sahari. Vaše odredište je Mezouga, najmekše i najviše dine u Sahari. Ovo je mjesto gdje završava cesta, mjesto s kojega su se pustinjske lađe otpravljale na svoje monotono putovanje ka jugu i mjesto na kojem su se legije stranaca pitale što ih čeka u daljini.
Nevjerojatan je osjećaj stajati na rubu nepregledne Sahare i gledati kako se u beskraj nižu pješčani valovi. Merzouga je mjesto gdje mašta tek počinje.
Ovdje možete promatrati izlazak sunca u tišini dina, možete se priključiti karavani i na devama otići do udaljenog, pustinjskog kampa u kojem ćete prenoćiti u tradicionalnom šatoru ili pod zvijezdama, možete jurcati u terenskim vozilima ili bordati niz dine. Hotel Kasbah Saharan Sky osim tradicionalnog smještaja ima i zvjezdarnicu, a poseban ugođaj vam može pružiti boravak u nekoj od slikovitih kasbi u okolnim mjestima Rissani i Erfoud.
Dolazite li u Maroko svakako potražite njegovu mističnu stranu, drugu stranu Atlasa.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije