Britanska Kraljevska državna kruna na lijesu kraljice Elizabete II. moćan je simbol kraljevske imućnosti, veličanstva i suverenosti.
Kruna, položena na ljubičastom jastučiću, urešena je s 2686 dijamanata, 269 bisera, 17 safira i 11 smaragda koji su svjetlucali dok je lijes putovao od Buckinghamske palače do dvorane u Westminster Hallu gdje se nalazi na izdignutom postolju.
Lijes je bio ispraćen vojnicima u grimiznim svečanim odorama.
Kruna je bila naručena za krunidbu Elizabetinog oca, kralja Georga VI. 1937., a ona ju je nosila na svojoj krunidbi 1953. te ovjekovječena na slavnom portretu. Kruna se također nosi tijekom godišnje svečanosti kojom se obilježava početak rada parlamenta, a s ostalim dragocjenim draguljima je pohranjena je u znamenitoj Londonskoj kuli.
Druga kraljevska kruna, sv. Edwarda, napravljena je 1661. od čistog zlata za krunidbu kralja Charlesa II. Koristi se isključivo u trenutku krunidbe jer je preteška za nositi. Teška je dva kilograma, duplo više od Kraljevske državne krune.
Kraljica se jednom našalila da je čak i Kraljevska državna kruna preteška te da bi vam, ako pogledate dolje, "mogao puknuti vrat".
"Na sreću, moj otac i ja smo imali tako oblikovanu glavu da kada je jednom stavite ona se ne miče", rekla je Elizabeta II. za BBC 2018.
S obzirom na težinu, prestala je krunu nositi prilikom početka rada parlamenta kada je ušla u 90. godinu života. Umjesto toga, kruna se nosila na jastučiću.
Glavni dijamant na prednjem dijelu se naziva Cullinan II. Brušen je od najvećeg dijamanta ikada pronađenog u Južnoafričkoj Republici 1905. Pronađen je u rudniku Premier Mine u gradu Cullinanu u Južnoj Africi. Imao je 3106 karata (621 gram).
Cullinan je razlomljen na 9 velikih brušenih dijamanata i mnogo malih. Najveći brušeni dijamant nazvan je Velika zvijezda Afrike (Cullinan I) i ima 530 karata (106 grama). Nalazi se na vrhu engleskog kraljevskog žezla. Drugi po veličini komad (Cullinan II) nalazi se u engleskoj kraljevskoj kruni. Oba ta predmeta čuvaju se u sklopu engleskih kraljevskih dragulja u londonskom Toweru.
Od ostalih impresivnih dragulja u kruni su i Crni prinčev rubin i Stuartov safir. Potonji ima 104 karata i vjeruje se da potječe iz vremena kralja Charlesa II. koji je stupio na prijestolje 1660.
VIDEO Zaposlenici kralja Charlesa i Camille potpuno potreseni: 'Svi su izbezumljeni nakon što su priili ovu informaciju'