Jedan od najistaknutijih hrvatskih glazbenika, violončelist i glazbeni pedagog Valter Dešpalj preminuo je u nedjelju u 76. godini, a od njega se na društvenim mrežama oprostio i poznati violončelist Luka Šulić. Bivši član dvojca 2Cellos u dirljivoj je objavi otkrio koliko je Dešpalj utjecao na njega u njegovim formativnim godinama.
- S dubokom tugom javljam da je preminuo moj dragi profesor Valter Dešpalj (1947.-2023.). Bio sam njegov student na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji od 15. do 19. godine i smatram da je upravo on ostvario najveći i glavni utjecaj na moje odrastanje kao violončelista, glazbenika i osobe u tim ključnim godinama, tako važnim za razvoj mladog profesionalnog glazbenika. Nemoguće je riječima opisati koliko je učinio za mene i sve svoje brojne izvrsne učenike. Njegovo nasljeđe je ogromno i živi. Dragi profesore hvala Vam na svemu i počivajte u miru! - napisao je Šulić uz fotografiju svog profesora ispod koje su se počeli nizati komentari sućuti.
Valter Dešpalj rodio se 5. studenoga 1947. u Zadru. Nakon završene srednje glazbene škole u Zagrebu, diplomirao je violončelo na Juilliard School u New Yorku, u klasi Leonarda Rosea, a zatim se usavršavao na moskovskom Konzervatoriju kod Galine Kozolupove.
Od 1972. radio je kao profesor violončela na zagrebačkoj Muzičkoj akademiji te bio gost profesor na sveučilištima u SAD-u i Australiji. Postigao je zapaženu međunarodnu karijeru kao solist te nastupao u gotovo svim europskim zemljama, SAD-u, Kanadi, Australiji, Kini, Indiji, Iranu i drugdje. Snimio je niz ploča za diskografske tvrtke u Hrvatskoj, Njemačkoj, SAD-u i Rusiji.
Dešpalj je bio solist uz vodeće orkestre kulturnih metropola na trima kontinentima. U komornom muziciranju bio je partner velikim umjetnicima kao što su Gidon Kremer, Dmitrij Sitkovjetski, Yo-Yo Ma, Heinrich Schiff, Philippe Entremont, Jurij Bašmet, Irena Grafenauer i Tabea Zimmermann. Uz standardni violončelistički repertoar, promicao je izvođenje djela hrvatskih skladatelja Ive Mačeka, Dore Pejačević, Brune Bjelinskoga, Rudolfa Matza, Borisa Papandopula i Stjepana Šuleka.
Ocjenjuje se da je na području pedagogije ostvario jednako sjajne rezultate kao i u glazbeničkoj karijeri. Osnovao je i vodio Ansambl Cellomania koji je postizao velik uspjeh na brojnim nastupima, gostujući na Dubrovačkim ljetnim igrama, u Ljubljani, Beču, Parizu, Amsterdamu i Moskvi, uz neke od najistaknutijih violončelista današnjice koji su gostovali na nastupima Dešpalja i Cellomanije. Utemeljio je i vodio festival mladih gudača STRINGS ONLY! u Zadru, te majstorski tečaj Cello Focus u Pöllaubergu (Austrija). U Zagrebu je 1996. godine utemeljio glazbenu školu za posebno darovite mlade gudače.
Dobitnik je više nagrada i priznanja, među ostalim, Nagrade Ivo Maček i Nagrade Vladimir Nazor za životno djelo, Nagrade Grada Zagreba, Nagrade Milka Trnina te Nagrade Lovro pl. Matačić Hrvatskog društva glazbenih umjetnika te Porina za životno djelo.
VIDEO Natalija Prica o suradnji s Milanom Bandićem
Iskrena sućut obitelji. Hrvatska glazba izgubila je velikana.