Idućeg vikenda u Lisabonu održat će se 63. izdanje Eurosonga, najpoznatijeg pjevačkog natjecanja u Europi, koje i u ostatku svijeta ima puno poklonika. Od prvog izdanja 1956. na ovom je natjecanju bilo puno zanimljivih i čudnih detalja, a mi smo izdvojili one najzanimljivije:
Najobrađivanija pjesma: „ "Nel blu dipinto di blu"“
Mnogi ne znaju kako je Domenico Modugno ssvoj čuveni hit poznat i kao „Volare“ izveo na Eurosongu 1958. godine. Zanimljivo je da je osvojio tek treće mjesto, iza Francuske i Švicarske. Pjesmu su kasnije obradili mnogi poznati glazbenici poput Cliffa Richarda, Deana Martina, Davida Bowieja i drugih.
Najkraća pjesma: "Aina Mun Pitää"
Finski predstavnici iz 2015., grupa Pertti Kurikan Nimipäivät. Pjevala je pjesmu dugu samo minutu i 27 sekundi. Inače, eurovizijska pravila nalažu da pjesma može trajati do 3 minute.
Najduži naslov pjesme: „Man gewöhnt sich so schnell an das Schöne“
Njemačka predstvnica Nora Nova otpjevala je ovu pjesmu 1964. godine i još uvijek drži rekord kao pjesma s najviše slova – 34.
Najviši ton: „Sveta ljubav“
Naša Maja Blagdan ušla je u knjigu rekorda kada je 1996. pjevala na Eurosongu. Uspjela je besprijekorno izvesti visoki Bb5 ton, što je najviši ton izveden na Eurosongu
Najduže ime predstavnika: Margo, Franck Olivier, Chris Roberts, Malcolm Roberts, Ireen Sheer, Diane Solomon
Luksemburg je 1985. poslao grupu sastavljenu od pjevača iz Njemačke, Nizozemske, Engleske i Luksemburga, koja nije imala ime, pa su se svi pjevači predstavili svojim imenima
Najmlađa pobjednica: Sandra Kim
Belgijanka Sandra Kim pobijedila je u Norveškoj 1986. s pjesmom „J'Aime La Vie“. Imala je samo 13 godina
Najduži ton: Paula Seling
Rumunjska predstavnica iz 2014. držala je ton u pjesmi „Miracle“ čak 19.5 sekundi, te tako oborila rekord od 13 sekundi koji je do tada držala predstavnica Malte iz 1992. godine.
Eurosong ima svoju službenu knjigu rekorda, koja se obavlja svake godine. Evo još nekoliko zanimljivosti. Primjerice, sve do 1999. pjevalo se uz pratnju orkestra i dirigenta iz zemlje sudionika. Tek je te godine uvedeno pravilo da se može korisititi i matrica. Nakon što je prijenos predugo trajao, od 2006. svaka zemlja čita samo poene za prva tri mjesta dok se na ekranu pokažu ostali. Najviše pobjeda, čak sedam, ima Irska, a Cipar je najveći gubitnik jer se nikad nisu plasirali među prva četiri. Vjerovali ili ne, Norveška je najviše puta bila zadnja – čak devet puta.