BROJNI REKORDI

Najzanimljiviji trenuci Eurovizije: Diktator je namjestio pobjedu svoje zemlje, a jedno je natjecanje trajalo 4 sata

Foto: PIXSELL/Screenshot
1/7
14.05.2022.
u 10:00

Tijekom godina mijenjala su se pravila natjecanja, no koncept je uvijek isti – svaka zemlja šalje svoju predstavnicu, a zemlje koje se natječu ne moraju nužno biti iz Europe, nego moraju biti članice EBU. Zbog toga se natječu i zemlje koje geografski ne pripadaju Europi poput Armenije ili Izraela, dok su Australci gosti

O popularnosti Eurosonga najbolje govori podatak da se, osim u Europi, gleda i u Australiji, Americi i Aziji. Bogata povijest ovog natjecanja iznjedrila je puno zanimljivosti, ali i kontroverzija.

O Eurosongu kao glazbenom natjecanju počelo se razmišljati već 50-ih godina prošlog stoljeća, kada su čelnici Europske radiodifuzne unije (EBU) počeli razmišljati o zabavnom programu koji bi se prenosio u cijeloj Europi. Ideja je došla od RAI-ja, talijanske državne televizije koja je već imala iskustva u organizaciji festivala Sanremo, a u tim danima početaka televizijskog programa bila je prava revolucija napraviti tako veliki događaj koji će se simultano prenositi širom Europe. Prvo natjecanje održano je u švicarskom Luganu, 24. svibnja 1956. sudjelovalo je sedam zemalja koje su poslale po dvije pjesme. Već iduće godine zemlje su slale po jednu predstavnicu. Pobijedila je domaća pjevačica Lys Assia s pjesmom “Refrain” te tako ušla u povijest. Bivša Jugoslavija na ovom se natjecanju prvi put pojavila 1961., a Ljiljana Petrović osvojila je osmo mjesto. Prvi hrvatski predstavnik na ovom natjecanju bio je Vice Vukov, dvije godine kasnije. Osvojio je 11. mjesto s pjesmom “Brodovi”.

Tijekom godina mijenjala su se pravila natjecanja, no koncept je uvijek isti – svaka zemlja šalje svoju predstavnicu, a zemlje koje se natječu ne moraju nužno biti iz Europe, nego moraju biti članice EBU. Zbog toga se natječu i zemlje koje geografski ne pripadaju Europi poput Armenije ili Izraela, dok su Australci gosti. Tijekom godina nekoliko puta mijenjalo se pravilo o jeziku na kojem se mogu pjevati pjesme. Od 1956. do 1965. moglo se pjevati na bilo kojem jeziku, a od 1966. do 1973. samo na službenom jeziku zemlje iz koje dolazi natjecatelj. Od 1974. do 1977. ponovno se moglo pjevati na engleskom, od 1977. do 1998. na originalnom jeziku, a nakon Eurosonga u Izraelu 1999. ponovno nema ograničenja. Vrlo je bitno ograničenje i u glazbi. Svi glasovi moraju se pjevati uživo, a nije dozvoljeno nadosnimavanje pratećih vokala. Jedini koji su pokušali izigrati to pravilo bili su naši predstavnici! Tonči Huljić napisao je “Mariju Magdalenu” za Doris Dragović, a prije natjecanja čuli su se sumnjivi zborski glasovi iz sintesajzera. Premda se Huljić pravdao kako je riječ o umjetno stvorenim zvukovima, EBU je Doris nakon natjecanja skinuo trećinu bodova.

Povijest Eurovizije puna je zanimljivosti, ali i skandala. Primjerice, na natjecanju 1968. pobijedila je španjolska predstavnica Massiel, a samo jedan bod iza nje bio je Sir Cliff Richard s pjesmom “Congratulations”. Nakon punih 40 godina u jednom španjolskom dokumentarcu otkriveno je kako je diktator Francisco Franco namjestio pobjedu za svoju zemlju kako bi reklamirao španjolski turizam. Nije to bilo jedini put da se politika upleće u natjecanje. Poznato je da su tijekom godina susjedi šakom i kapom dijelili međusobno bodove, no bilo je i susjeda koji su se otvoreno mrzili. Jordanska televizija 1978. tijekom izvedbe izraelske predstavnice emitirala je slike cvijeća, a prijenos su prekinuli prije proglašenja pobjednika budući da su pobijedili upravo Izraelci. Svojim su gledateljima samo rekli da je pobijedila Belgija, koja je u stvari bila druga.

Prije Eurovizije u Rusiji 2008. velika se prašina digla oko gruzijske predstavnice. Pjesma se zvala “We Don’t Wanna Put In” i bilo je više nego jasno koga se proziva u naslovu pjesme. Internacionalni EBU-ov sud zbog toga je diskvalificirao Gruziju.

Eurovizija ima i svoju knjigu rekorda, a nama je posebno zanimljivo da se u njoj sve do lani spominjala i naša predstavnica Maja Blagdan koja je osvojila četvrto mjesto na Eurovizji 1996. s pjesmom “Sveta ljubav”. Maja je tada izvukla ton b5, koji je bio najviši ton do lani, kada ju je prestigla izraelska predstavnica Eden Adane, koja je u pjesmi "Set Me Free" otpjevala ton B6. Irska je zemlja s najviše pobjeda, ima ih čak 7 (1970., 1980., 1987., 1992., 1993., 1994., 1996.) . Najviše bodova, 758, osvojio je Salvador Sobral 2017. godine. Najduže je, čak 3 sata i 59 minuta, trajalo finale u Beču 2015. Najduže je trajala talijanska predstavnica 1957. godine, “Corde della mia chitarra”, a trajala je čak 5 minuta i 9 sekundi. Najduži naslov je “Man gewöhnt sich so schnell an das Schöne”, njemačka prestavnica 1964. godine. Najkraće trajanje imala je pjesma “Aina mun pitää”, koja je predstavljala Finsku 2015. godine. Belgijanka Sandra Kim imala je samo 13 godina kada je 1986. pobijedila s pjesmom "J'aime la vie" 

A znate li koja je najobrađivanija pjesma? To je “Nel blu dipinto di blu” koju je Domenico Modugno izveo na Eurosongu 1958. godine.

VIDEO: Mia prije večerašnjeg nastupa: 'Bit ću energična i dati sve od sebe, drugo me ne zanima' 

 

Ključne riječi

Komentara 2

BE
bezvrijedanyugodinar
12:27 14.05.2022.

Eurovizija je uvijek namještena. Nekad menađer Danijela Popvića, kad je Danijel bio Euroviziji, da nisu imali doviljno novaca da kupe pobjedu

Avatar cuvarkuca
cuvarkuca
11:23 14.05.2022.

Ovo natjecanje je odavno poligon za promoviranje rodne ideologije, a pitanje pobjede se rješava namjernim odabirom. I ove godine se ponavlja isti obrazac, a pobjednik se unaprijed zna.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije