Na gradskom groblju u Krapini nalaze se mramorni židovski spomenici. Danas su obrasli u bršljan, na nekima netko još i zapali svijeću, a neki su u ruševnom stanju i prepušteni Komunalnom poduzeću Krakom, koje se brine o gradskom groblju.
Tu je i zadnje počivalište Mavra Farkaša, koji je u Krapini imao tvornicu sapuna, svijeća i crnila za obuću, te Jakoba Spitzera, predstavnika moćne trgovačke obitelji izvoznika poljoprivrednih proizvoda, ali i drugih Židova, a potkraj 19. stoljeća u Krapini ih je živjelo 60-ak.
Nije plaćano 10 godina
Djelatnici redovito uređuju okoliš kako sve ne bi zarastao korov. No zadnjih petnaest godina za grobna mjesta na židovskom groblju nitko ne plaća grobnu naknadu pa su iz Grada i Krakoma zatražili od Židovske zajednice u Zagrebu da se očituje je li spremna podmiriti zaostala davanja kako bi se mjesta očuvala ili će grobna mjesta prepustiti Krakomu. Naime, prema odluci o groblju, grobno mjesto za koje nije plaćana grobna naknada 10 godina smatra se napuštenim i može se dodijeliti drugom korisniku.
Traže trajnu zaštitu
Iz Židovske općine odgovorili su da takvih groblja u Hrvatskoj ima 67.
"Mi kao vjerska zajednica nismo u mogućnosti osigurati novac za održavanje grobnih mjesta. Istodobno, Židovska općina Zagreb i Zajednica židovskih općina u RH ne može dopustiti ekshumacije i proširivanje lokalnog groblja na dio zemljišta koje pripada židovskome groblju. Nastojanja komunalnih poduzeća da dodjelom drugim korisnicima komercijaliziraju parcele židovskog groblja pozivajući se na Zakon o grobljima mi u pravilu sprečavamo i tražimo od HAZU i Ministarstva kulture da ih trajno proglase zaštićenima Pokušavamo se s lokalnim upravama dogovoriti o restauraciji nadgrobnih spomenika, koji predstavljaju kulturnu baštinu naše zemlje, pa pozivamo i Grad Krapinu da postupi tako. Sve to u suglasju je s Komisijom State Deparmenta SAD-a upućenoj Vladi RH te prema Sporazumu o zaštiti i očuvanju spomenika židovske baštine", kaže Dean Fridrich, glavni tajnik Židovske općine u Zagrebu.
– Sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu i gradskoj odluci o grobljima, svi korisnici i vlasnici grobnih mjesta na gradskom groblju u Krapini imaju ista prava i iste obveze, bez obzira na ime i prezime, vjersku, nacionalnu ili bilo kakvu drugu pripadnost. Ako netko svoje grobno mjesto određen broj godina ne održava i za njega ne plaća grobnu naknadu, sukladno toj odluci ostaje bez njega. Ako pripadnici Židovske zajednice smatraju da taj dio groblja treba ostati zaštićen kao kulturna vrijednost, bez obzira na to što se oni o njemu ne brinu, trebaju podnijeti zahtjev prema Ministarstvu kulture za proglašenje kulturnog dobra – kaže Horvat.
neka mi netko kaže da smo svi isti. zamislite,oni nas plaše state departmentom. mogli su jošspomenuti kneset i mossad.