Gradska uprava Grada Slavonskog Broda posljednjih dana učestalo zaprima pritužbe nezadovoljnih roditelja učenika srednjih škola koji se žale da im je Brodsko-posavska županija ukinula pravo na sufinanciranje prijevoza do škole. Roditelji i učenici su nezadovoljni jer dio učenika koji u školu polaze s iste autobusne stanice imaju pravo na plaćeni prijevoz, a dio nema. Reagirajući na pritužbe roditelja gradonačelnik Mirko Duspara obratio se putem javnog dopisa, te od župana Brodsko-posavske županije Danijela Marušića zatražio hitno očitovanje o nastaloj situaciji. U dopisu se navodi kako je dio srednjoškolaca iz rubnih dijelova Slavonskog Broda, Vinogorja, Podvinja i Šestinca već vratilo svoje mjesečne karte prijevozniku, te da su time učenicima srednjih škola oduzeta ostvarena prava tri mjeseca pred kraj školske godine. Kako su pitanja vezana uz srednje škole u nadležnosti Brodsko-posavske županije, gradonačelnik Duspara je od župana Marušića zatražio odgovor na pitanje - što se dogodilo sa sredstvima iz usvojenog županijskog proračuna za 2014. godinu, namijenjenim za sufinanciranje učeničkog prijevoza.
- Zbog čega roditelji i učenici nisu o ovim izmjenama obaviješteni početkom školske godine, nego se sada, nakon sedam mjeseci sufinanciranja od strane Brodsko-posavske županije, od njih traži da vrate svoje karte prijevozniku? - zapitao je u dopisu gradonačelnik Mirko Duspara, te zaključio kako je nedopustivo da su roditelji i učenici srednjih škola, koje je ovakva situacija dovela u vrlo nepovoljan položaj o svemu obaviješteni posljednji. Zbog toga je zatražio da ga se izvijesti i o načinu na koji Brodsko-posavska županija namjerava riješiti nastalu situaciju.
Na odgovor iz Županije nije trebalo dugo čekati. Stigao je u vidu priopćenja za javnost kao reagiranje na javni dopis iz Gradske uprave. U prvoj rečenici priopćenja iz Županije navode kako im nije razumljiva vrsta službene komunikacije putem medija i javnosti, jer im je kako kažu, na taj način uskraćena prigoda na njega pismeno odgovoriti kako dolikuje pravilima poslovne komunikacije.
- Također, nije nam jasan ni sam ton pitanja sadržan u naslovu, kada gradonačelnik zna da je Odluku o sufinanciranju međumjesnog javnog prijevoza za redovite učenike srednjih škola u razdoblju siječanj - lipanj 2014. godine, u kojoj su sadržani i kriteriji kojima se utvrđuje koji učenici ostvaruju to pravo, donijela Vlada Republike Hrvatske. U potpunosti razumijemo brigu roditelja i učenika, no isto tako moramo pojasniti da je ova problematika u ingerenciji Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta, a ne Brodsko-posavske županije.
Nadalje, u priopćenju podsjećaju kako su već uputili jedan dopis Upravnom odjelu za društvene djelatnosti Grada Slavonskog Broda, kao odgovor na raniji sličan upit i u njemu već dali cjelovit odgovor na g radonačelnikovo pitanje, a u tom dopisu stoji :
- Odlukom o sufinanciranju međumjesnog javnog prijevoza za redovite učenike srednjih škola u razdoblju siječanj–lipanj 2014. godine određeno je da pravo na sufinancirane troškove međumjesnog javnog prijevoza ostvaruju učenici koji su upisani u školskoj godini 2013/2014 i redovito pohađaju srednju školu, kupuju mjesečnu učeničku kartu za autobus ili vlak, s tim da im udaljenost od mjesta prebivališta, odnosno boravišta do mjesta škole, iznosi više od pet kilometara. Na početku školske godine učenici popunjavaju potvrdu kojom potvrđuju svoj prebivalište i adresu, škola tu potvrdu ovjerava, a prijevoznik popunjava podatke o relaciji prijevoza i cijeni mjesečne karte i dostavlja Brodsko-posavskoj županiji, odnosno Upravnom odjelu za obrazovanje, šport i kulturu. Odluci o sufinanciranju međumjesnog javnog prijevoza za redovite učenike srednjih škola kao i uputama o načinu provođenja Odluke na vrijeme su upoznati škola i prijevoznik. Uvidom u podatke prijevoznika "Terzić bus" utvrdili smo da su za pojedine učenike navedeni krivi podaci o udaljenosti od mjesta prebivališta do mjesta škole. Nekoliko puta usmeno smo upozorili škole i prijevoznika da pojedini učenici ne ostvaruju pravo na sufinanciranje prijevoza, te da im udaljenost ne iznosi više od pet kilometra, ali su se oglušili na upozorenje. Nakon tih upozorenja, a s obzirom na naputak Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta bili smo dužni provjeriti podatke o točnoj udaljenosti od mjesta prebivališta učenika do mjesta škole. Od škola smo zatražili da prikupe od roditelja izjave pod materijalnom i krivičnom odgovornošću o udaljenosti od mjesta prebivališta do mjesta škole. Nakon što smo prikupili sve izjave izvršili smo provjeru podataka i odobrili prijevoz samo za učenike koji udovoljavaju kriterijima za sufinanciranje troškova međumjesnog javnog prijevoza. Provjeru udaljenosti dviju adresa vršili smo kao što je naznačeno u Uputi o načinu provođenja Odluke o sufinanciranju međumjesnog javnog prijevoza za redovite učenike srednjih škola uz pomoć interaktivne karte na službenim stranicama HAK-a. Na karti se uzimala optimalna udaljenosti znači ni najkraća ni najbrža. Linije koje voze prijevoznici nemaju veze s udaljenosti pojedinog učenika, jer se uzima točna udaljenost od mjesta prebivališta do mjesta škole. Upravni odjel za obrazovanje, šport i kulturu vrši kontrolu 4.499 učenika od ukupno 7.200 učenika koji pohađaju srednju školu , kažu na kraju priopćenja iz Brodsko-posavske županije.
>> Učenici, kupite pokaz i čuvajte račun