DELIJA VUČIĆ

Premijer Srbije o neredima na Maksimiru: Prije utakmice smo pretukli vođe BBB-a

Aleksandar Vučić
Foto: Anto Magzan/Pixsell
13.05.2015.
u 18:18

'Za nerede stvarno nije bilo neke naše velike krivnje. Skoro pa nikakve.'

Obilježava se 25. godišnjica jednog od povijesnih dana hrvatskog nogometa, ali i države. Tog 13. svibnja 1990. godine Maksimirom je vladao pravi rat, utakmica Dinama i Crvene zvezde morala je zbog nemilih događaja biti otkazana.

Nogometno nadigravanje, golove, asistencije, "tunele" i lažnjake na maksimirskom su stadionu zamijenile šake, palice, noževi, krv i suze. Tog je dana ozlijeđeno oko 200 osoba , a sukobi su se nastavili po cijelome gradu. Mnogi navijači, posebice oni nacionalnog naboja (bilo s jedne ili druge strane), taj dan doživljavaju kao prvi čin raspada Jugoslavije.

U Srbiji je već godinama čvrstom rukom vladao Slobodan Milošević, milicija se doživljavala kao organ Jugoslavije, a usijani međunacionalni odnosi bili su važan faktor u stvaranju ratničke, a ne nogometne atmosfere na velikom derbiju.

Gostujuću je momčad, ali i novog prvaka Jugoslavije, u Maksimir došlo bodriti nekoliko tisuća Delija, koje je predvodio Željko Ražnatović Arkan. Godinama su se spominjale teorije kako je Arkan, kao agent Službe državne sigurnosti, dobio zadatak izazvati nerede na Maksimiru. Arkan nije bio jedan od "važnijih" navijača, a na poziciju vođa Delija dospio je "preko noći". U Maksimiru je bio u odijelu, s pištoljem u sakou.

Zanimljivo, na južnoj tribini maksimirskog stadiona, među pripadnicima Delija našao se i tada 20-godišnji Aleksandar Vučić, aktualni premijer Srbije.

"Tog se dana osjećala drugačija atmosfera. Gledajte, uvijek smo mi bili spremni na tučnjavu u Zagrebu, ali ovo je bilo nešto drugačije. Nas više od dvije tisuće krenulo je vlakom, a prvi incident dogodio se već u Vinkovcima. I taj je bio gadniji nego inače. Odmah smo svi znali da se u Zagrebu spremaju neredi. Ali, ne oni između navijača Dinama i Crvene zvezde, već između Hrvata i Srba" kazao je Aleksandar Vučić za Vreme 2010. godine pa nastavio:

"I mi i oni tada smo se osjećali moćno. Kod nas se tada podizao srpski nacionalizam, u Zagreb smo stigli u velikom broju. Nikada se neće ponoviti gostovanje na koje će otići toliko navijača Crvene zvezde. Navijači su stizali iz Gline, Petrinje, Knina, čitave Krajine, pa i dalmatinskog zaleđa. No, u to doba rastao je i hrvatski nacionalizam, pa su se i navijači Dinama osjećali slobodno i moćno. Na stadionu se osjećala iskrena mržnja, s obje strane čule su se pjesme najjezivijih sadržaja."

"Kad smo stigli u Zagreb, prvi put se dogodilo da nas je čekala vojska policajaca. Otpratili su nas do južne tribine. Međutim, mi koji smo bili iskusni prepoznali smo neke navijače Dinama koji su imali zadatak da prate hoće li se netko od nas izdvojiti, pa da ga prebiju. Prepoznao sam Šejtana, Sarmu i još neke. Nisam vidio Klokana i Sandra koje sam znao kao vođe Bad Blue Boysa. Onda sam saznao da su i ostali Zvezdini navijači to primijetili, pa su ih ispred jednog kafića presreli i pretukli."

"Na kraju nas je policija spakirala u specijalni vlak. Sve su nas ispitivali dok nisu popisali valjda svakog čovjeka u vlaku. Ali, tu stvarno nije bilo neke naše velike krivnje. Skoro pa nikakve. Za svaki drugi slučaj su mogli reći da je bilo odgovornosti Zvezdinih navijača. Primjerice, u Splitu kada je bilo 2:2, 1987., više smo mi, Zvezdini navijači, čuda napravili, nego Hajdukovi."

>> Što je još Aleksandar Vučić rekao pročitajte na Goal.com

>> 'Boban nam je u svlačionici pokazao masnice, strahovali smo ima li mrtvih...'

Komentara 126

Avatar man_cro
man_cro
18:30 13.05.2015.

"Navijači su stizali iz Gline, Petrinje, Knina, čitave Krajine, pa i dalmatinskog zaleđa." E pa 5 godina kasnije su vam stigli u prijestolnicu na našim traktorima...i to zauvijek.

Avatar TvojUjko
TvojUjko
18:25 13.05.2015.

Godinu dana nakon utakmice si sa svojom četničkom braćom govorio kako češ sa Sljemena gledati veliku Srbiju

MO
mou
18:32 13.05.2015.

Niži primat. I ništa drugo.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije